Bâkî Divanı'na göre 16. yüzyıl Osmanlı toplum hayatı
16th century Ottoman social life according to the Divan of Baki
- Tez No: 303833
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET NUR DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 855
Özet
Bu çalışmada 16. yüzyılda yaşamış ve ?sultânu'ş-şuarâ? unvanını almış Osmanlı şiirinin tartışmasız en büyük şairlerinden biri olan Bâkî'nin divanı sosyal hayat bakış açısıyla incelenmiştir. Bâkî Divanı baştan sona taranarak sosyal hayat unsurları içeren beyitler alınmış ve konularına göre tasnif edilip açıklanmıştır. Bu unsurların tespiti ve açıklanmasında diğer şairlerin divanlarından destekleyici örneklere yer verilmiş, döneme ait bilgi bulunabilecek tarih ve sosyal tarih kaynaklarından, bilhassa o yüzyıllarda yazılmış seyahatnamelerden faydalanılmıştır. Belirgin bir üslûp özelliği olarak söylediklerini hissettirmeden ustalıkla söyleyen Bâkî, kullandığı kelimeleri özenle seçerek çağrışımlardan olabildiğince faydalanmıştır. Kendini kolay ele vermeyen söyleyişi ve yoğun çağrışımlara yer vermesi beyitlerinin açıklanıp yorumlanmasında en büyük zorluğu teşkil etmiştir. Bununla birlikte şiirlerinde o günün toplum yapısı, mekân ve mimarisi, giyim-kuşam ve kıyafetleri, eğlence hayatı, savaş kültürü, sanat dalları, ekonomi ve ticareti, âdet ve gelenekleri hakkında pek çok unsur tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Divan of Baki, ?sultânu?ş-şuarâ? (the sultan of poets), who lived in the 16th century and was one of the most prominent Ottoman poets, has been investigated in this study from the social life perspective. In the present work, explanations have been provided for all the verses found in the Divan containing social life components that are selected and categorized according to their subjects. In these explanations, we have used supporting examples that are found in other divans of Ottoman poets and have benefited from the sources of history and social history and particularly from the books of travels written during those centuries. Baki, who was able to convey the message with high proficiency in his own style, used to frequently make use of implications that include skillfully selected words. It is considerably difficult to explain and interpret the verses of Baki because of many skillful implications and ambiguous statements found in his poems. However, many components that are related to Ottoman social structure, architecture, dress, entertainment life, war culture, branches of art, economy, business, customs and traditions of the time are found in his verses.