Osmanlı çalışma hayatında işçi örgütlenmesi ve işçi hareketlerinin gelişimi (1870-1922)
Development of the labor organization and the labor movements in the Ottoman working life (1870-1922)
- Tez No: 303834
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK GÜRAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 642
Özet
Osmanlı'da işçi örgütlenmesi ve işçi hareketlerinin 1870-1922 döneminde tarihî gelişimini konu edinen bu çalışmada, işçilerin yaşam ve çalışma şartlarına karşı mücadeleleri ele alınmıştır. Çalışma hayatının işgücünün tüm kaynakları dahil edilecek şekilde genel bir değerlendirmesi yapıldıktan sonra, işçi örgütlenmesi ve işçi hareketlerinin gelişimi incelenmiştir. Dönem içinde farklı nitelikler kazanan bu unsurlara karşı devletin yaklaşımı ve bu yaklaşımın somutlaştığı yasal düzenlemeler de detaylı şekilde analiz edilmiştir.Araştırma sonucunda işçi örgütlenmesi ve işçi hareketlerinin, ülkenin genel siyasî ve ekonomik yapısından da etkilenerek bazı dönemlerde arttığı, bazı dönemlerde ise oldukça durgunlaştığı görülmüştür. Ancak özellikle 1908'de meşrutiyetin tekrar ilan edilmesiyle birlikte siyasî ve sosyal hayatta yaşanan kırılma, işçi örgütlenmesi ve işçi hareketlerinin de büyük bir ivme kazanmasına neden olmuştur. Arşiv kayıtları ve dönemin süreli yayınları gibi birincil kaynakların temel alındığı çalışma sonucunda, Osmanlı'da işçilerin özellikle grevler açısından bilinenden daha aktif olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study whose subject is historical development of labor organizations and labor movements in the period between 1870 and 1922 of the Ottomans, the struggle of workers against working and living conditions will be discussed. After making a brief evaluation of working life including all resources of labor force, development of labor organizations and labor movements has been studied. Government?s approach toward these elements which gain different properties during the period and the arrangements will also be analyzed in detail.In conclusion of this research; it has been observed that labor organization and labor movements were affected by the general political and economic structure of the country and they increased or decreased in certain periods. But especially after the establishment of the Second Constitution in 1908, the break in political and social life led labor organization and labor movements to gather a great speed. In conclusion of this study in which primary sources such as archive records and the periodic publications of the period were used, It has been observed that workers in Ottoman Empire were more active than known especially in terms of strikes.