İşletmelerde inovasyon ve inovasyonu destekleyen örgüt kültürünün belirleyicileri ve bir araştırma
Innovation in business and determinants of innovation supportive organizational culture and emprical study
  1. Tez No: 303832
  2. Yazar: İBRAHİM AKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ ÜLGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Son yıllarda inovasyon, literatürde daha fazla araştırma konusuna; iş dünyasında ise daha fazla yatırıma sebep oldu. Yaşanan teknolojik gelişmeler inovasyonu, iş dünyasının gündeminin ana maddelerinden biri haline getirdi.Örgüt kültürü ise öteden beri ilgi çeken ve araştırılan bir kavram olma özelliğini devam ettiriyor. Bununla birlikte, örgüt kültürü ile ilgili son yılların literatürüne bakılınca, inovasyon ile ilişkilendirilen birçok çalışma bulunmaktadır.Örgüt kültürü ve inovasyonun birbiriyle ilişkilendirildiği birçok çalışma bulunmakla birlikte, inovasyonu destekleyen örgüt kültürünün belirleyicileri konusunda bir görüş birliği bulunmamaktadır.Bu çalışma, çok farklı bakış açıları ile ortaya konulmaya çalışılan inovasyonu destekleyen örgüt kültürünün belirleyicileri ile ilgili bilgi havuzuna katkıda bulunmak ve inovasyonu destekleyen örgüt kültürü ile inovasyon arasındaki ilişkiyi ortaya koymaya çalışmaktadır.Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, inovasyon; ikinci bölümde, örgüt kültürü ile inovasyonu destekleyen örgüt kültürü ve son bölümde inovasyonu destekleyen örgüt kültürünün inovasyona etkisini ortaya koymaya çalışan araştırma ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, business world is making more investment for bringing more innovation. This fact has also been acknowledged by current research literature on innovation.Beforehand organizational culture has been continuing as an attracted and researched subject. Furthermore, there are lots of quantitative and qualitative researches relate to innovation in the organizational culture literature.There have been notable efforts in the literature to formalize definitions of determinants off innovation supportive organizational culture. Although the topic of an innovation supportive organizational culture has attracted considerable research attention, there still is no clear consensus on its definition and on how to measure it.Based on a review of relevant literature and theoretical conceptionalizations, we will argue that among the determinants of innovation supportive organization culture are the constructs of innovation.This study has been undertaking to formulate empirically that up to what extent determinants of innovation supportive organization culture impact on innovation.The study consists of three main sections. In the first section, innovation, the second section, organizational culture and innovation supportive organizational culture and in the last section in shape of research tries to reveal the impact of the innovation supportive organizational culture on innovation is discussed.