İran-Türkiye arasında faaliyet gösteren İstanbul'daki seyahat acentalarının paket tur pazarlama tekniklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of marketing techniques for package tours used by travel agencies in Istanbul that operate between Iran and Turkey
- Tez No: 303835
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEHNAZ DEMİRKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışmanın amacı, İran-Türkiye arasında faaliyet gösteren İstanbul'daki seyahat acentalarının paket tur pazarlama tekniklerinin değerlendirilmesidir. Çalışmanın en önemli katkısı, ilk defa İran-Türkiye pazarı kapsamında faaliyet gösteren seyahat acentalarının paket tur pazarlama tekniklerinin analiz edilmesidir. Birinci bölümde seyahat acentası ve seyahat acentalığı konuları ele alınmıştır. İkinci bölümde seyahat acentalarında işletme politikaları ve paket turların pazarlaması konuları incelenmiştir. Üçüncü ve son bölümde İran-Türkiye arasındaki paket turların pazarlanmasında İstanbul'daki seyahat acentalarının pazarlama tekniklerinin görgül bir araştırma yöntemi ile analizi yapılmıştır. Araştırmanın ortaya koyduğu bulgular göstermiştir ki araştırmaya kapsamında incelenen acentaların paket turlarına ilişkin hizmet, tutundurma, dağıtım ve fiyatlama özelliklerinin yoğun pazar rekabetinde etkilendikleri, kurumsallaşmanın düşük olduğu, hizmet içi eğitimin yeterli düzeylerde olmadığı ve internetin satış üzerindeki etkisinin az olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to evaluate marketing techniques for package tours used by travel agencies in Istanbul that operate between Iran and Turkey. The most important contribution of the study is that this study is the first attempt to analyze marketing techniques for package tours of travel agencies actively operating within the tourism market of Iran-Turkey. In the first section, the concepts of travel and travel agencies are taken place. In the second section, the business policies and marketing techniques for package tours of travel agencies are examined. In the third and last section, evaluation of marketing techniques for package tours used by travel agencies in Istanbul that operate between Iran and Turkey is investigated through an empirical analysis. The results indicated that service, distribution, price and promotion features of package tours introduced by the agencies examined within the scope of paper, are affected heavily by the competition in the market. In addition, there is low institutionalization, not enough in service training and low internet sales margin.