Ortak kullanım ağlarındaki içerik üretiminin, tüketim davranışının azaltılmasındaki teşvik edici rolünün web siteleri üzerinden incelenmesi : Zumbara, freeconomy, community exchange network, freecycle network
A study on encouraging role of content production in collaborative consumption networks at the reduction of consumer behaviour through web sites: Zumbara, freeconomy, community excahnge network, freecycle network
- Tez No: 303836
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ DİLEK ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu tez kapsamında Zumbara, Freeconomy, Community Exchange Network ve Freecycle Network isimli ortak kullanım ağları, içeriklerinin tüketici davranışının azaltılmasında teşvik edici bir role sahip olup olamayacakları açısından incelenmiştir. İnceleme kategorisel içerik analizi ile yapılmış, sonuçlar grafik haline getirilmiştir. İçerik analizinin sonucuna göre ortak kullanım ağları takas imkanına izin verdiği, bu amaç doğrultusunda kimliklerini iyi tanımladıkları, kolay kullanıma sahip oldukları saptanmıştır. Ülke ve üye dağılımına göre yaygınlık, kişisel kimlik oluşturma ve interaktiflik bakımından eksiklikleri bulunduğu için bu alanlarda geliştirilmesi gerektiği ortaya konmuştur. Analiz sonucu ortak kullanım ağlarının, tüketim davranışının azaltılmasını teşvik edebilecek alternatif bir yapıya sahip olduğunu ancak kullanıcıların daha fazla motive olması için geliştirilmesi gereken taraflarının olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, collaborative consumption networks which are named Zumbara, Freeconomy, Community Exchange Network ve Freecycle Network are analysed if their contents have a role on encouraging the reduction of consuming behaviour.The analyze is made with categorized content analysis method and the results are turned into graphics. According to the results of the content analysis, collaborative consumption networks are confirmed that they let exchange, identify themselves good towards this aim and have an easy usage. They are determined to have to improve themselves in the areas of extensity according to country and member, creating personal identity and interactiveness. In the results of the analysis, it?s understood that collaborative consumption networks have an alternative structure for encouraging the reduction of consuming behaviour but for its users to be more motived, they have sides to be improved.