Küçük ve orta boy işletmelerin kullanımına sunulan Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme Başkanlığı destek ve teşvik türleri ile kurumsallaşma düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between the financial supports that are offered by Small and Medium Enterprises Development Organization (KOSGEB) and the level of institutionalization of the enterprises
- Tez No: 303845
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL PEKDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Küçük ve Orta Boy İşletmeler (KOBİ)'in kullanımına sunulan Küçük ve Orta Boy Sanayi Geliştirme Başkanlığı (KOSGEB) destek ve teşvik türleri ile Kurumsallaşma düzeyleri arasındaki ilişki konulu tez çalışmamızda öncelikle KOBİ'lerin genel ekonomi içindeki yeri, önemi, üstün ve zayıf yönleri ele alınmıştır. Daha sonra KOSGEB tarafından kullandırılan destek ve teşvikler detaylı olarak incelenmiştir. Söz konusu destek ve teşvikler 2005 yılı ile 15 Haziran 2010 tarihleri arasındaki geçerli destek ve teşvikler olup aynı zamanda çalışmanın uygulama alanını da oluşturmuştur. 15 Haziran 2010'dan sonra ise KOSGEB uygulamakta olduğu destek programında farklı bir sınıflandırmaya gitmiştir. Tezin ikinci bölümünde kurumsallaşma konusu incelenmiştir. Çalışmamızın son bölümü araştırma kısmını oluşturmaktadır. Bu bölümde KOSGEB'den 2008 ve 2009 yıllarında destek alan 45 firma ve destek almayan 57 firma olmak üzere toplamda 102 firma yüz yüze anket yapılmak suretiyle kurumsallaşma düzeyleri arasındaki farklılık incelenmiştir. KOSGEB'den destek alan ve destek almayan firmaların Kurumsallaşma düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir. Destek alan firmalar tümü itibariyle ve sektör bazında ayrı ayrı incelendiklerinde destek almayan firmalardan daha fazla kurumsallaşmış oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The relationship between the financial supports that are offered by Small and Medium Enterprises Development Organization (KOSGEB) and the level of institutionalization of the enterprises is the main subject of this dissertation. The role of small and medium sized enterprises in the general economy of Turkey, as well as strenghts and weaknesses of these companies are first explored. Then, the types of financial supports that are offered by KOSGEB explained in detail. In the second part of the dissertation, the topic of institutionalization is investigated and the last chapter is deveoted to the research model of this study. The results of the structured interviews that are done with represantatives of 45 companies which recieved financial support from KOSGEB in 2008 or 2009 and of 57 campanies which have not recieved any financial support from KOSGEB are presented in this chapter. A significant difference between compaines who recieved financial support and those who did not has found in their level of institutionalization