Sosyal sorumluluk içerikli halka ilişkiler çalışmalarında iknanın yazınsal bağlamda değerlendirilmesi
Evaluation of persuasion literary context for public relations studies content social responsibility
- Tez No: 303846
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA ÇAKAR MENGÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 411
Özet
Zihin ve ideoloji yaratımı olarak toplumsal gerçekliğin oluşumunda etkili olan halkla ilişkiler, sosyal sorumluluk faaliyetleri yaparken her türlü aracı ve ortamı kullanarak farkındalık yaratmayı ve hedef kitleyi ikna etmeyi amaçlar. Basın bültenleri bu yönde kullanılan başat araçlardan biridir. Hedef kitle iknası, kullanılan dil ile mümkündür. Sosyal sorumluluk içerikli basın bültenlerinde iknaya yönelik nasıl bir dil kullanıldığının belirlenmesi, çalışmanın çıkış noktasını oluşturmaktadır. Amaç, sosyal sorumluluk içerikli halkla ilişkiler yazınında, iknaya yönelik nasıl bir dil kullanıldığını ortaya koymaktır.Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde sosyal sorumluluğun kurumsal ve toplumsal varlık nedenleri, uygulama alanları; ikinci bölümde toplumsal gerçeklik yaratımı olarak halkla ilişkiler yazını ve ikna ilişkisi, iknaya yön veren kavramlar incelenmiştir. Araştırmanın yer aldığı üçüncü bölümde Halkla İlişkiler Derneği'nin (TÜHİD) düzenlediği Altın Pusula Ödüllerinde sosyal sorumluluk dalında dereceye giren projelerin basın bültenlerinde, iknaya yönelik nasıl bir dil kullanıldığı, niteliksel ve niceliksel olarak içerik analizi yöntemiyle incelenmektedir.Araştırma sonucunda, sosyal sorumluluk içerikli basın bültenlerinde, ikna edici iletişim süreciyle ilgili bileşenlere yönelik ifadelerin ve mesajların yer aldığı tespit edilmiştir. Sosyal sorumluluk mesajlarında, ikna edici iletişim süreciyle ilişkili olarak biliş, inanılırlık ve güçle ilgili mesajlara en yüksek oranda yer verildiği görülmüş; genel sonuçlarda en yüksek oranda tespit edilen biliş, inanılırlık ve güçle ilgili mesajların ÇEVRE, EĞİTİM, SAĞLIK, KÜLTÜR, SPOR ve DİĞER alt kategorilerinde de en yüksek oranlarda yer aldığı ve kategoriler arasında anlamlı bir fark olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, projenin değil kurum adının ön plana çıkarıldığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The mind and the creation of ideology as a social reality which is influential in the formation of public relations, social responsibility, while using all the tools and environment to create awareness and seeks to persuade the target audience. Is one of the principal tools used in press releases in this direction. Convince the target audience, it is possible with the language used. Social responsibility for the content of the persuasive press releases that the determination of how a language is the starting point of the study. The aim is to convince the social responsibility for content, public relations literature is to reveal how language is used.Work consists of three parts. Corporate social responsibility and social reasons for being the first part of the study, application areas, and the second section, the public relations literature, and convince the relationship between the creation of social reality, the persuasive guiding concepts were investigated. The third section of the research in the Public Relations Society (TUHİD) organized by the branch of the Golden Compass Award-winning projects of social responsibility press releases, how to convince a language used for the qualitative and quantitative content analysis method are examined.As a result, social responsibility, content, press releases, statements and messages for persuasive communication process where the components have been identified. Social responsibility messages, persuasive communication in relation to the process of cognition, the highest rates of topics related to credibility and power was seen to have been given, and the general results, the highest rate determined cognition, credibility and strength of messages related to environment, education, health, culture, sports and other sub-categories where the highest rates, and reached the conclusion that there was no significant difference between categories. In addition, the project was not removed from the institution's name to the fore.