Kalıcı Hasarlar Ansiklopedisi
Encyclopedia Of Permanent Damages
- Tez No: 303847
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK BUYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Tez projesi olarak“KALICI HASARLAR ANSİKLOPEDİSİ”adlı kısa film çekilmiştir. Tezin içersinde, ilk bölümde kısa film hakkındaki genel bilgilere; ikinci bölümde çekim öncesi ve hazırlıklarına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde filmin çekim sırasındaki sürecine ve maliyetine yer verilmiştir. Son bölüm filmin kurgusuna ve film ekibi hakkındaki bilgilere yer verilmiştir.“KALICI HASARLAR ANSİKLOPEDİSİ”(buradan sonra KHA adıyla anılacaktır), orta yaşlı bir adamın yaşamı boyunca ölmek istemesi sonucunda yazdığı, bir sabıka kaydı üzerine oturtulmuş pişmanlıklar listesidir.Hayatı algılayan birinci şahıs ve onu algılayan ikinci şahsın arasındaki iletişimin farklılıklarını görsel anlamda da, bir rüyanın ters anlam içermesi gibi diyalektik bir düzende anlatmaya çalışan bir kısa filmdir.
Özet (Çeviri)
The short film called `ENCYCLOPEDIA OF PERMANENT DAMAGES? is shooted as the thesis project. The thesis includes four parts. The first part is the general information about the film, the second part is about the pre-shootings and preperation. In the third part, the information about process of the shooting and the cost is given. And the last part includes details about the editing of the film and the information about the film crew.`ENCYCLOPEDIA OF PERMANENT DAMAGES" (will be take place as EPD), is the regrets list of a middle aged man? s criminal records which he wrote as a result of his will of dying for his whole life. It is a project which tries to describe the difference between communication of the first individual who perceives the life and the second one who perceives the first one, visually. And also a project trying to describe it in a dialectic order, like a dream which means the opposite thing of its visual presence.