User satisfaction analysis of post-disaster permanent housing: Case of Elazığ
Afet sonrası kalıcı konutlarda kullanıcı memnuniyeti analizi: Elazığ örneği
  1. Tez No: 834995
  2. Yazar: ZEYNEP AHSEN DENİZHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM GÖKHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Afet sonrası konutlar; tasarım, mimari ve inşaat alanları için en önemli konulardan biridir. Her yıl binlerce insan doğal ya da yapay afetlerden etkilenmekte ve birçoğu afetin yol açtığı hasarlar nedeniyle evsiz kalmaktadır. Afet sonrası kalıcı konut evresi; afetzedelerin deprem öncesi konutlarındaki yaşam standartları ve deprem sonrası geçici barınak/konutlarda geçirdikleri süreyi göz önünde bulundurarak yeni yaşam alanlarına nasıl uyum sağladıklarını ve değerlendirdiklerini belirlemek için çok önemlidir. Bu tez, afet sonrası kalıcı konutlarda yaşayan depremzedelerin memnuniyet düzeylerini 24 Ocak 2020 Elazığ Depremi kalıcı konutları üzerinden incelemektedir. Saha çalışması nicel ve nitel verilerin kombinasyonu ile yapılandırılmıştır; nicel veriler, alanda yapılan yüz yüze anketin analizi, nitel veriler ise uzmanlardan elde edilen bilgiler ve araştırmacı tarafından yapılan saha gözlemleridir. Kalıcı konutların iç mimari özellikleri ve unsurlarının depremzedelerin memnuniyet düzeylerini önemli ölçüde etkilediğini ortaya koyan bu çalışma; depolama alanları, mutfak kapasitesi ve düzenlemelerinin kullanıcı memnuniyetinin en düşük olduğu alanlar olduğunu ortaya koymaktadır. Çalışma sonucunda deprem konutları ile ilgili iyileştirmeler ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Post-disaster housing is one of the most crucial concerns for design, architecture and construction professions. Each year, thousands of people are affected by natural or artificial disasters, and many are left homeless due to the destruction caused by the disaster. Post-disaster permanent housing stage is very important to identify how disaster victims adapt and evaluate their new living spaces by considering their previous houses and living standards and the time they spent in temporary shelters and housing units following the earthquake. This thesis examines the satisfaction level of earthquake victims living in post-disaster permanent buildings through the 24 Jan 2020 Elazığ Earthquake Case with emphasis on interior use of the spaces. The case study is structured with a combination of quantitative and qualitative data; quantitative data is the analysis of a face-to-face survey conducted in the field, whereas qualitative data is information obtained from experts and field observations made by the researcher. This study demonstrates that the interior architectural features and elements of permanent houses significantly affect the satisfaction levels of earthquake victims, and reveals most dissatisfied aspects are storage areas, kitchen capacity and arrangements. As a result of the study, improvements and suggestions related to earthquake housing were presented.