Bir Yol'un Hikayesi
A Story of Yol
  1. Tez No: 303851
  2. Yazar: ESİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ MAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 29
Özet
Bir Yol'un Öyküsü? adlı Yüksek Lisans Bitirme Tezi; Yılmaz Güney'in senaryosunu yazdığı, Şerif Gören'in ise yönetmenliğini yaptığı 1980 yapımı ?Yol? filminin belgesel film çalışmasıdır.Bu tez çalışmasının bir ürünü olan ?Bir YoL'un Öyküsü? adlı belgesel film, ?Yol? filminin bilinen ve bilinmeyen gerçek yönlerini ele almaktadır.Demir parmaklıklar ardında varolan bir senaryonun hayata geçirilme çabaları bu uğurda yaşanılanlar, çekilen zorluklar filme tanıklık edenlerin ağzından anlatılmaktadır. Ve zorlu yolculuğun tamamlanmasının ardından filmin anavatanından ayrılıp, Cannes Film Festivali'ne uzanan yolculuğunu anlatmaktadır.1981'de Bayram adıyla başlayıp ardından yeni bir ekiple yola devam ve ?Yol? ismini alan filmin gelişim ve değişim sürecini dönemin getirdiği siyasi baskılar çerçevesinde ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
This Graduation Program Thesis named ?A Story of Yol? is a documantary work of ?Yol? movie which is writen by Yılmaz Güney and directed by Şerif Gören in 1980.The documantary named ?A Story of Yol? which is a part of this thesis contains the known and unknown realities of ?Yol? movie.The struggle of creation a script behind the iron railing, the expriences of this difficulties are told by the witnesses of the film. And after completion of this difficult part, film?s journey to Cannes Film Festival from its home country is told in the documantary.The film which beginned in 1981 in the name of Bayram then continued with a new crew and name ?Yol?,is exemined in terms of its development and changes, between those years political pressures.