Okul yöneticilerinde örgütsel ahlaki iklim (örgütsel etik), örgütsel vatandaşlık ve örgütsel bağlılık ilişkisi: Şişli ilçesi örneği
The relation between organizational ethical climate (organizational ethics), organizational citizenship and organizational commitment in school management: Samples in the district of Şişli
- Tez No: 303858
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL ZEHİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Eğitim örgütlerinin, toplum için önemli olan görevlerini yerine getirebilmesi için, yapısının temelini oluşturan insan kavramının iyi yönetilmesi gereklidir. Eğitim örgütlerinin amaçlarına ulaşması her zaman ortaya koyduğu denetim mekanizmasıyla mümkün olmaz. Hedefe ulaşmak, eğitim-öğretim işlerine gönüllü, katkıda bulunmaya istekli, örgütsel vatandaşlık, örgütsel etik ve örgütsel bağlılık özelliklerini edinmiş yöneticilerle mümkündür.Bu çalışmada örgütsel ahlaki iklim, örgütsel bağlılık ile örgütsel vatandaşlık davranışları arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Okul yöneticilerinin demografik özellikleri ile örgütsel bağlılık, örgütsel etik ve örgütsel vatandaşlık davranışları arasındaki ilişkiler çeşitli açılardan ele alınmıştır. Ölçme aracı olarak anket kullanılmıştır. Bu amaçla İstanbul İli Şişli İlçesindeki resmi ve özel okullarda çalışan 228 okul yöneticisine anketler ulaştırılmış 119 adedi geri dönmüştür. Elde edilen veriler korelasyon analizine tabi tutulmuştur. Örgütsel etik, örgütsel bağlılık, örgütsel vatandaşlık davranışı arasında anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The notion of human being, which lies at the base of the structure of educational organizations, has to be administered in the proper way in order to allow the educational organizations to be able to fulfil their important duties in society. It is not always possible for educational organizations to achieve their purposes through the mechanism of discipline they manifest. The objective can be achieved with a management willing to contribute, to volunteer for teaching tasks and also equipped with the awareness of organizational citizenship, organizations ethic and organizational commitment.This study analyzes the relations between ethical climate, organization commitment and organizational citizenship behaviour. Moreover, it explores the relations between school managers? organizational commitment, organizational ethic and organizational citizenship behaviour as well as their demographic features. Questionnaires have been used as means of survey. With this purpose in the city of Istanbul, within the district of Şişli, the questionnaires were delivered to 228 school managements of public and private schools; 119 forms were handed back. The data obtained underwent correlation analysis. Significant correlations have been observed between organizational ethic, organizational commitment and organization citizenship behaviour.