Farklı desibellerdeki çeşitli müzik türlerinin serebral oksidatif hasar üzerine etkileri
Effects of several kinds of music of different decibels on cerebral oxidative damage
  1. Tez No: 303857
  2. Yazar: ÜLKÜHAN DÜZGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA İLHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Ses maddeden oluşan bir ortamda yayılan, mekanik bir titreşim dalgasıdır. Gelişigüzel bir spektruma sahip, aralarında herhangi bir uyum olmayan ve pek çok frekanstan oluşan seslere de gürültü denir. Müzik ise en genel tanımı ile insan kulağına hoş gelen, sesin biçim ve devinim kazanmış halidir. ?Müzik ruhun gıdasıdır.? sözünden de anlaşılacağı gibi müziğin emosyonel stresi azalttığı, relaksasyonu sağladığı, endişeyi, kaygıyı giderdiği ve eski çağlardan beri çeşitli ruhsal hastalıkların tedavisinde kullanıldığı bilinen bir gerçektir. Gürültünün ise serebral oksidatif hasara yol açtığı, ayrıca yüksek sesle dinlenen müziğin de gürültünün yaptığı etkiye benzer olarak iç kulak yapılarında oksidatif hasar oluşturduğu bildirilmiştir. Biz bu çalışmamızda farklı desibellerdeki çeşitli müzik türlerinin serebral oksidatif hasar üzerine etkilerini araştırdık.Çalışmamızda 42 adet Wister Albino türü erkek rat kullanıldı. Çalışmaya alınan ratlar her kafeste 6 adet olmak üzere 100 dB (A) ve 50 dB (A) şiddetinde gürültü dinletilen, 100 dB ve 50 dB şiddetinde rock (rak) müzik dinletilen, 100 dB ve 50 dB şiddetinde slow (slov) müzik dinletilen ve kontrol grubu olmak üzere toplam 7 gruba randomize edildi. Deney sonunda serebral korteks, serebellum ve serumda oksidan (MDA, NO, PC) ve antioksidan (SOD, GSH-Px) parametreler çalışıldı.Çalışma sonunda kronik maruziyette 100 dB (A) gürültünün dokuda ve serumda oksidatif dengeyi sağladığını (adaptasyona veya işitme eşiği kaymasına neden olarak), 100 dB rock müziğin serebellar doku ve serumda oksitatif stres oluşturduğunu, 50 dB rock müzik ve 50 dB (A) gürültünün ise tüm bölgelerde (serebral korteks, serebellum) ve serumda oksidatif stresi daha fazla oluşturduğunu, buna karşılık 100 dB ve 50 dB slow müziğin oksidatif stres oluşturmayıp özellikle 50 dB slow müziğin oksidatif strese karşı olumlu etkilerinin olabileceğini gözlemledik.ANAHTAR KELİMELER: Müzik, gürültü, oksidatif stres, beyin, oksidan ve antioksidan parametre?
Özet (Çeviri)
Sound is a kind of mechanical vibration wave, propogating within matter environment. Sounds which have unordinary spectrum and inharmonious frequency are described as noise. In its broadest definition music is a form of sound which has a special formate and motion and is perceived as pleasing by human ear.“Music heals the soul”, it is clear that music reduces emotional tension, enables relaxation, removes anxiety and apprehension. And it is a well-known fact that since the old ages music used in the treatment of various mental diseases. On the other hand it is shown that noise causes cerebral oxidative damage; ear splitting music creates similar influence with noise and causes oxidative damage in internal ear structures. In this study we aimed to study the effects of several kinds of music of different decibels on cerebral oxidative damage.In the present study 42 male Wister Albino rats were used. The rats taken to the study, 6 rats in each cage, were randomized in seven groups that consisted of a control group and the rats exposed to the noise with intensities of 100 dB (A) and 50 dB (A), the rock music with intensities of 100 dB and 50 dB, slow music with intensities of 100 dB and 50 dB. At the end of the experiment; cerebral cortex, cerebellum, oxidant in serum (MDA, NO, PC) and antioxidant (SOD, GSH-Px) parameters were studied.At the end of the study, we had observed that with the chronic exposure of 100 dB (A) noise stabilized the oxidative balance in tissue and in serum (due to the adaptation and the threshold of hearing shift); 50 dB rock music and 50 db (A) noise generated more oxidative stress in all regions (cerebral cortex, cerebellum) and in serum; whereas 100 dB and 50 dB slow music didn't generate oxidative stress, especially 50 dB slow music might have positive effects on oxidative stress.KEYWORDS: Music, noise, oxidative stress, brain, oxidant/antioxidant parameters?