Fareler ve Kediler
Of Mice and Cats
- Tez No: 303862
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ MAKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
?Fareler ve Kediler? isimli bu kısa film çalışmasının amacı; insanın sahip olduğu güç ve nüfuz sayesinde karşısındakine haksız yere üstünlük sağlayabiliyorken, yalnız başına ve güç dengeleri daha eşit olduğu bir durumda bunun pek de bu şekilde işlemeyeceğini ortaya koymaktır. Filmin içeriğinde ele alınan fare ve kedi öğesi sözü edilen durumu metaforik şekilde ortaya koymak amacıyla seçilen iki simgesel karakterdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of making this short film named“Of Mice and Cats”is to show while someone can make himself superior to the others by the power he has, this situation can be easily change when the power balances is equal. Rat and cat elemets used in content of the film are two symbolic characters created to show mentioned situation metaphorically.