Devlet güvenliği kapsamında istihbarat alanında karşılaşılan sorunlar
Chalienges on intelligence area in the scope of state security
- Tez No: 303914
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAİT YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tez çalışmasında istihbarat alanında ülkemizde yaşanan sorunlar ele alınmaktadır. İstihbarat alanında yapılan çalışmalara, istihbarat ile ilgili kurum ve kuruluşların görev ve sorumlulukları ile yaşanan sorunlara bakıldığında bu sorunların aşılabilmesi ve istihbarat alanında ülkemizin her anlamda doğru bir politika ve strateji edinebilmesi için ciddi yapısal değişikliklerin olması gerektiği görülmektedir. Bu hipotez kapsamında, diğer ülkelerdeki istihbarat yapıları ve istihbarat alanındaki genel sorunlar, istihbarat kuruluşlarının yasal dayanakları incelenerek sorunlara çözüm arayışlarında bulunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, problems about the area of intelligence in our country are being discussed. These problems to overcome intelligence in the area work, intelligence-related agencies and organizations duties and responsibilities and the problems inquiry the intelligence in our country, in all the right policies and strategies to obtain for serious structural changes need to be seen. Under this hypothesis, other countries in the area of intelligence and intelligence structures, issues, intelligence agencies by examining the legal basis is found in the search for solutions to problems.