Sağlık çalışanlarının yönetim becerilerinin geliştirlmesinde ekonomi eğitiminin muhtemel getirileri
The prospective benefits of economy training for health officials in the improvement of management skills
  1. Tez No: 303936
  2. Yazar: ASLI ÇAYCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERHAT SAYIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Education, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Sağlık, yaşam koşullarının yol açtığı riskler karşısında sahip olunması, korunması ve sürdürülmesi gereken en önemli varlık olarak kabul edilmektedir. Bu varlığı, kaybetmeden önce korumaya veya kaybettikten sonra geri kazanmaya yardımcı olan kurumlar, sosyal yaşamın birer parçasıdır. Son yıllarda sağlık alanında kalite konusu sıklıkla gündeme gelmektedir. Bunun değişik nedenleri bulunmaktadır. Devletin sağlık hizmet sunumunda etkileyici rol oynaması, hastaların ve diğer paydaşların kalite konusunda taleplerinin artması ve hastane yönetimlerinin kalite konusunda inisiyatiflerinin artması bu nedenler arasında yer almaktadır. Sağlık sektöründe, daha kaliteli, daha ekonomik, eşit ve adaletli bir hizmet çıktısı elde edebilmek için sağlık çalışanlarının yönetim becerilerinin geliştirilmesinde ekonomi eğitimi vermek gerekmektedir.Bu araştırmada sağlık çalışanlarının ekonomi eğitiminden geçirilmesi durumunda bakış açılarında, yönetim tarzlarında ve sağlık kurumu çıktılarında ne tür değişiklikler olabileceği incelemeye çalışılmıştır. Bu incelemede öncelikle tanımlamalar ve sağlık çalışanlarının mevcut eğitimine yönelik incelemenin ardından daha önce yüksek lisans programında ekonomi eğitimi almış sağlık çalışanlarına yapmış olduğumuz anketin sonuçlarını ele almaktayız.Bu araştırmada sağlık personelinin alacağı ekonomi yüksek lisans eğitiminin sağlık sektöründe meydana getireceği olumlu gelişmeler incelenmeye çalışılacak.
Özet (Çeviri)
Health is considered to be a most precious gift that we human beings need to have, protect and sustain despite the risks brought about by our living conditions. The institutions which help us protect it before we?ve lost it; or regain it after we?ve lost it are a part of our lives. In the recent years, the issue of the quality of health services has frequently been discussed. There are various reasons for this among which we can list the increasingly effective role the government plays in health services, the increase in the demands of the patients and the like; and the improvement in the initiative of the hospital management staff in terms of quality. Economy education is crucial in the health sector, so that we can provide quality-wise better, more economical health services to everyone under egalitarian terms. In order to achieve this, the management skills of the health officials need to be improved.