İstasyon
The Station
  1. Tez No: 303935
  2. Yazar: ERDAL BARIŞ YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİS ASİLTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Filmin ana kahramanı çocukluğunda yaşadığı travmatik olayların etkisini tüm yaşamı boyunca atlatamamış ve halen bu travmanın etkisiyle gündelik yaşamında birçok sorun yaşamaktadır. Ana kahraman Oğuz Atay'ın ?Korkuyu Beklerken? adlı kitabındaki ?Demiryolu Hikayecileri? adlı öyküdeki karakterden esinlenilenerek, sözü edilen travmatik kişilik ?demiryolu, tren? gibi simgesel gösterenler bağlamında kurgulanmıştır. Kahraman travmatik kişiliği nedeniyle kendisini toplumdan tecrit etmiş bir biçimde yaşamı tercih etmiştir, kendisini kötü sonla biten öykülerle ifade etmekte ve bu öyküleri tren istasyonlarında satarak geçimini sağlamaktadır. Kendi dünyasında yarattığı ?Kırmızı Elbiseli Kadın? sadece yazamadığı bir hikâye değil, kendini var edebilme çabasıdır. Bu hikaye de tıpkı diğer hikayeler gibi kötü sonla bitecektir. Bu kötü son ana kahramanın travmasının kendi kurgusal dünyasında çözüme kavuşturulmasının gerçeklikteki yansımasıdır.
Özet (Çeviri)
The protagonist of the short film is a traumatic character, his traumatic past leads him to behave problematicly and it can be observed from the daily life of him. The protagonist is inspired by the main character of the short story named ?Railway Storytellers? in the book ?Waiting for Fear? written by Oğuz Atay ?, also this traumatic character is constructed by the symbolic signifiers as ?railway, train? etc. The protagonist is isolated form thew society because of his traumatic personality, he expresse himself in his bad ending short stories and he makes his living by selling thses stories in the station. The story named ?Woman in Red Dress? is not only a story but also the narration of the struggle of engendering himselfd as a human subject, and this story ends badly like the other stories. This bad ending is reflection of the resolution of the traumatic fictive world of the protagonist in real life.