Global krizlern özelleştirmeye etkisi
Effect of global crisis to the privatization
  1. Tez No: 303939
  2. Yazar: NURAY ERGÜL BULUTLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜNER SAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tez çalışmasında özelleştirme ve kriz literatürünün incelenmesi, kriz ile özelleştirmeler arasındaki ilişkinin araştırılması ve analiz edilmesi amaçlanmıştır.Kriz yıllarında bireysel davranışlarda olduğu gibi, kurumlar da satın alma isteklerini azaltmakta ve likit kalmaya çalışmaktadır. Bu nedenle incelenen örneklerde özelleştirmelerin kriz yıllarında özelleştirme gelirlerinin belirgin bir şekilde azaldığı görülmektedir . Oysa krizler kaynak arttırıcı ve borç azaltıcı çalışmaları gerektirir ve bu bağlamda özelleştirmeler kaçınılmazdır. Bu nedenle bu global kriz şartlarında çeşitli yöntemlerin ve ödeme seçeneklerinin özelleştirme uygulamalarının denenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde, özelleştirmelerin krizde yapılamayacağı düşüncesiyle uygulamalar durdurulursa yeni bir kriz kapısı açılmış olabilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis focuses on the terminology of privatizations and financial crises and also examines and analyses the relationship between privatization and crisisDuring the years of crisis, corporations reduce their interest in puchasing and try to maintain their liquid position like in consumer behaviours. Therefore in the examples the sharp decrease in the revenues of the privatization in the crisis years can be seen. However during crisis the privatizations are curicial and inevitable in terms of raising capital and reducing debt. Thus, various types of privatization and payment alternatives have to be exercised during global crisis. Otherwise the considertaion of imposibility of privatization during crisis may lead to a new economical crisis.