Bağımsızlık sonrası makedonya ekonomisini belirleyen faktörler ve bu faktörlerin Doğu Makedonya ekonomisi üzerindeki etkisi
The factors that determine the macedonian economy after i̇t's i̇ndependence and i̇t's i̇mpact on the economy of Eastern Macedonia
- Tez No: 462218
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ KONUKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomik Kalkınma ve Büyüme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
İkinci Dünya Savaşından bu yana getirilmeye çalışılan iktisadi reformlar, bağımsızlık sonrası planlı ya da plansız bütün kalkınma modellerini sürdürülemez hale getirmiştir. Aynı zamanda, 20. yüzyılın son çeyreği neo-liberal ideolojisinin dünyaya damgaya vurmaya başlamasıyla birlikte, neo-liberalizmden yavaş yavaş kapitalizm düzenin hakim olacağı siyasi ve iktisadi düzene yaklaşılmaya başlanmıştır. Sovyetlerin çöküşüyle birlikte parçalanan Federal Yugoslavya Cumhuriyeti ve gerisinde bıraktığı bağımsız devletlerinden biri olan Makedonya, geçiş sürecinin hemen sonrasında ülkede başlatılan özelleştirme reformlarıyla karşı karşıya gelmiştir. Bir sistemden bir diğer farklı sisteme geçişi kapsayan geçiş ekonomisi süreci, Makedonya Cumhuriyeti'nin Yunanistan'la süregelen isim sorunundan kaynaklanan Yunan ambargosuyla başlamıştır. İçinde barındırdığı farklı etnik gruplardan dolayı adeta bir mozaik görüntüsü sergileyen ülkede, etnik çatışmayla devam etmiş olan bu süreç hemen ardından da Amerika Birleşik Devletleri'nde patlak veren ve tüm dünyada etkisini gösteren küresel mali kriz ile sonuçlanmıştır.Yaşamış olduğu tüm talihsizliklere istinaden, iktisadi boyutta ciddi krizler yaşamış olan Makedonya Cumhuriyeti'nden hiçbir zaman desteğini çekmeyen, ülkeyi resmi adıyla tanıyan ve ülkeye hem ekonomik, hem siyasi, hem de ticari açıdan katkı sağlayan en önemli devletlerden biri olan Türkiye Cumhuriyeti'nin iki coğrafya arasındaki olumlu ilişkilerden kaynaklanan teşvik ve yardımları günümüzde de devam etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti'nin Doğu Makedonya ekonomisine sağlamış olduğu katkıları bağımsızlık sonrası iktisadi, siyasi ve ticari açıdan oldukça yıpranmış olan ülkeye canlılık kazandırmıştır. Bağımsızlığından günümüze kadar ülkedeki ekonomik hareketlilikleri ve gelişim potansiyellerini ele alıp inceleyen bu tez çalışması, Doğu Makedonya ekonomisi başta olmak üzere Makedonya Cumhuriyeti'nde ekonomik kalkınmanın sağlanabilmesi için gerekli olan iktisadi reformlar üzerinde belli başlı sonuçlara ulaşmayı amaçlamaktadır. Anahtar Kelimeler : Geçiş Ekonomileri, Ekonomik Kalkınma, Makedonya Cumhuriyeti.
Özet (Çeviri)
All the economic reforms that have been implemented since the Second World War, after the independence period has caused all the planned and unplanned development models to get unsustainable. At the same time, the neo-liberal ideology that was effecting the world in the last quarter of the 20th century, slowly have been led to begin an approach to the political and economic order that capitalism has been started to be dominated instead of neoliberalism. After the collapse of the Soviet Union, Federal Republic of Yugoslavia and left behind one of the independent state, Macedonia, right after of it's transition process, it has been faced with privatization reforms. Transition process which means the transition from one system to another different transition economy, in the Republic of Macedonia have been started with the Greek embargo due the the Macedonian ongoing name dispute with Greece. The transition proccess have continued with the ethnic conflict that occurred because of the the different ethnic groups in the country that almost exhibits like a mosaic image, and has resulted with the effects of the global financial crise that has given an outbreak in the United States and showed it's influence all over the world. Referring to all the misfortunes that have experienced with the serious economic crisis in the country, The Republic of Turkey that has never been neglected it's economic, political and commercial supports from the Republic of Macedonia, was the first and one of the most important state that recognized the country with it's official name, and due to the good relations between the two regions it's incentives and grants continues even today. Also, Turkish Republic's contributions especially to the eastern part of the Macedonia has brought vitality to the country which after its independence was quite worn from the economical, political and the commercial terms. In this thesis which is examined the counry's economic activities and development potentials up since its independence, aims to achieve the certain results on the economic reforms that are necessary in order to ensure the economic development in Macedonia, especially in the eastern part of the country. Key Words : Transition Economies, Economic Development, Republic of Macedonia.