21. yüzyıl jeopolitik güç merkezleri ekseninde Rusya Ukrayna ilişkileri
Russian-Ukrainian relations in the context of geopolitical power centers in the 21th century
  1. Tez No: 303966
  2. Yazar: FEVZİ YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA BAYRAKTAR DURGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu tez çalışmasında küresel sistemde geliştirdikleri güç projeksiyonları ile yer alan küresel ve bölgesel güç merkezlerinin Soğuk Savaş sonrası Ukrayna jeopolitiğinde meydana gelen güç boşluğunu doldurmaya yönelik güç mücadelesinin Rusya-Ukrayna ilişkilerine etkisi incelenmektedir. Buna bağlı olarak doksanlı yılların başlarında SSCB'nin dağılışı ile bağımsızlığını ilan eden Ukrayna'nın günümüze kadar geçirdiği süreç ve Turuncu Devrim gibi Ukrayna jeopolitiğini önemli ölçüde etkileyen olaylar çalışma kapsamındadır. Özellikle bölgede başat bir güç olan Rusya Federasyonu ile küresel bir güç olan ABD'nin bölgeye yönelik stratejik hedeflerinin belirlediği hegemonya mücadelesi, jeopolitik konumu nedeniyle Ukrayna için önemli bir risk haritası meydana getirmektedir. Bu sav, önemli bir ölçüde Turuncu Devrimin ardından Ukrayna jeopolitiğinde yaşanan değişimin kapsamı içinde test edilmektedir. Bunun için de Ukrayna jeopolitiğinde yaşanan gelişmeler, küresel ve bölgesel güç merkezlerinin dış politika stratejilerini esas alarak karşılaştırmalı olarak açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is designed to analyze the outcomes on the Russian-Ukrainian relations of the power struggle of global and regional power centers, which have acquired a place in the global system with power projections they have developed, in order to fill the power gap that emerged in Ukrainian geopolitics in the post-Cold War era. Correspondingly, events which remarkably influence the Ukrainian geopolitics, such as the process that Ukraine have gone through so far after having proclaimed its independence with the disintegration of the Soviet Union in the early 90?s, and the Orange Revolution, can be regarded as its indicators. In particular, the struggle for hegemony, defined by the strategic targets for the region between the Russian Federation as a dominant regional power, and the USA as a global power, creates a significant risk map for Ukraine due to its geopolitical position. This argument is tested within the scope of the change considerably experienced in the Ukrainian geopolitics following the Orange Revolution. For that reason, grounded on the foreign policy strategies of global and regional power centers, it is attempted to explain comparatively the emerging developments in the Ukrainian geopolitics.