Lise öğrencilerinin suç eğilimleri ile anne baba tutumları arasındaki ilişki: Beyoğlu örneği
The relation between high school students' crime tendency and parents' attitudes: The sample of Beyoğlu district
- Tez No: 304020
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez çalışmasında lise öğrencilerinin suç eğilimleri ile anne baba tutumları arasındaki ilişki araştırılmaktadır. Araştırmanın temel amacı ailelere ve eğitimcilere, çocukların suç eğilimlerini en aza indirmek için nasıl bir tutum takınacakları konusunda fikirsel anlamda katkıda bulunmaktır. Araştırmanın teorik kısmında kaynak taraması yapılmış, alan çalışması kısmında da anketten faydalanılmıştır. Anket sonuçları bilgisayar ortamında SPSS 15.0 istatistik programında analiz edilmiştir.Eğitim sisteminin amacı nitelikli, ailesiyle, çevresiyle uyumlu ve barışık, toplum kurallarına uyan insanlar yetiştirmektir. Fakat bu toplum kurallarına uyan çevresiyle uyumlu ergenler olduğu gibi toplum kurallarına uymayan suça eğilimli ergenlerde mevcuttur. Bu durum öğrencileri suça iten faktörlerin araştırılması ve çözümlenmesi gereğini doğurmaktadır. Bu çalışmada öğrenciyi suça iten faktörlerden anne baba tutumları ele alınmıştır. Çünkü çocuğun eğitiminden ve yaptığı tüm eylemlerden birinci derecede ailenin sorumlu olması aileyi ve dolayısıyla da anne baba tutumlarını önemli kılmaktadır.Araştırma sonucunda; lise çağındaki ergenlerin suç eğilimleri ile en çok işledikleri suçun okul kurallarını bozmak, en az işledikleri suçun ise çalma suçu olduğu sonucuna varılmıştır. Anne baba tutumları ile lise çağındaki ergenlerin suç eğilimleri arasında birebir ilişkiler bulunmazken, anne-babaların çocuklar üzerinde gerektiği yer ve zamanda kabul / ilgi, psikolojik özerklik ve kontrol / denetleme tutumlarını sergilemeleri, çocuklarının suça olan eğilimlerini azalttığı sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study; the relation between high school students?crime tendency and parents attitudes is investigated.The basis aim of the study is to contribute to the families and educators about how to behave to reduce the crime tendency in the theoretical part of the study source search was made in the department part of study,it was profitted from survey.Survey results were analysed in SPSS15.00 statistic programme in computer enviroment.The purpose of the education system is to grow people who are qualitative,compatible with enviroment and family and also reconciled.Otherwise;as the adolescent who obey the rules,and compatible with enviroment,there are some adolescent who aren?t obey the rules and also tendency to crime.This result brings out to research and solve the factors which cause the crime for students.In these thesis;parents attitudes were considered which causes crime for students.In that;families are also responsible from their all action, makes parents attitudes the most important factor.The research result show that;at the time of high school,the most committed offense is;disobeying the school rules and the least is;stealing.There isn?t one to one relation between the parents attitude and high school adolescents? crime tendency.Otherwise;the parents?acts on their children (such as,acceptance,interest,physicological autonomy and control)reduce the tendency to crime.