Örgüt kültürünün takım öğrenmesi üzerine etkisi: İmalat sanayinde bir uygulama
The impact of organizational culture on team learning: An application in production industry
  1. Tez No: 304021
  2. Yazar: İBRAHİM DORUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH ZEKİ İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Örgütlerde kültürel değişim süreçlerinin ilk basamağı mevcut durumun ortaya konulmasıdır. Bu araştırmanın amacı örgüt kültürü modellerine değinilerek, takım öğrenmesi ile model eğilimlerin uyumunu araştırmaktır.Bireylerin takımları, takımlarında örgütleri oluşturduğu düşünüldüğünde, küreselleşen dünyada artık daha hantal organizasyonlar yerine hareket kabiliyeti yüksek insan merkezli takımlar kullanılması uygun olacaktır. Mevcut iletişimin daha güçlü olduğu takımlarda uyum sağlama kabiliyeti de bir o kadar yüksektir. Etkili takım liderlerinin de piyasa ortamına girmesiyle birlikte örgütlerin esnekliği daha da artacaktır. Çalışmada ilk iki bölümde örgüt kültürü ve takım kavramı üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise öğrenme kavramına değinilmiş, bu bağlamda takım ve örgüt öğrenmesi incelenmiştir. Uygulama bölümünde ise model bir örgüt kültürü eğilimleri ile imalat sanayindeki firmaların takım öğrenmeleri arasındaki durumlar saha araştırması ile gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The first step of cultural change and transitioning process in organizations is the determination of current situation. The aim of this research is to study about the adaptation of team learning with model tendencies by mentioning organizational culture models.Individuals form teams and teams form the organizations, when it is taken into account in today? s global world it is suitable to use highly active and human centered teams instead of unnecessarily large organizations. The more efficient is the current communication in organizational teams, the higher it is to adapt the new circumstances. The flexibility of the organizations is going to increase with the participation of efficient team leaders into market. In this research, the first two chapters are about organizational culture and team. In third chapter, mentioning the learning concept, it is studied about team and organizational learning. In application part, the situations between team learnings of firms in production industry and tendencies of a organizational culture of a scale model were observed.