Anadolu Selçuklu Dönemi mimarisinde bitkisel bezeme unsûrları
Elements of plant decoration in architecture of Anatolia Seljuk Period
- Tez No: 304048
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN YURTTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Crafts, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 641
Özet
Türkler, Anadolu'ya yerleşmeleriyle birlikte, kendi kültür, sanat ve birikimlerini, yerli geleneklerle birleştirerek pek çok alanda çeşitli eserler vermişlerdir. Selçuklular Anadolu'ya geldiklerinde karşılaştıkları taş malzemeyi kullanarak, Orta Asya'da tuğla malzemeyle gerçekleştirdikleri bezemeleri, burada taşa uygulamışlardır. İlk olarak Divriği Kale Mescidi (1180) taçkapısında, tuğlanın farklı dizilişiyle elde edilen bezeme örneğinin taşa uygulandığını görürüz. İlk dönemde böylece geometrik desenler kullanılmaya yerli geleneklerin etkisiyle de devam etmiştir. Geometrik ağırlıklı bu desenler, yüzeysel oyma tekniğiyle işlenmiştir. XIII. yüzyılın ilk çeyreğinde bitkisel desenli ince bordürler, ana bezemeleri oluşturan geometrik desenli alanlara çerçevelik eder konumdadır. Taş ve çini bezemelerde görülen bu özellik, ahşap bezemede farklılık göstermektedir. Ana bordür bitkisel desenle bezelidir. Yüzyılın sonuna doğru bitkisel bezeme diğer malzemelerde de ana bordürde yerini almış ve derin oyma tekniğiyle işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Turks with setting to Anatolia, presented many works according to their culture and art in many fields. When Seljukians arrived to Anatolia, to apply the motives used on bricks Middle Asia on the stones. First sample of different aplication of bricks to create geometric motives has been seen on the portal of Divriği Castle Mosque from then on, the geometric motives with local traditional features have been seen. These geometric figures were created by surface carving. At the begining of the XIII. Centures thin borders contained flower motives surrounded the main areas which were covered with geometric motives. These features witnessed on the stone and tile decorations had shown different nature on the wooden decorations. Main borders had been decorated with flower motives, towards the end of the century flower motives were used on many kind of surfaces with deep carving technicques.