Alâeddin Yavaşca'ya ait saz semailerinin müzikal özellikleri yönüyle incelenmesi
An analysis of the musical characteristics of Alâeddin Yavaşca's saz semâîs
  1. Tez No: 936324
  2. Yazar: MUHAMMET TARAKCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SITKI AKARSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmanın amacı, Alaeddin Yavaşca'nın bestekârlık yönünü ele almak ve saz semailerini müzikal özellikleri yönüyle incelenmektir. Saz semaileri, Türk Musikisi'nde saz eserleri arasında önemli bir yer tutan ve özellikle ritmik yapıları ile dikkat çeken formlar arasındadır. Çalışmada bestekârın saz semailerinin makam özellikleri, melodik yapıları, usul kullanımı ve genel müzikal karakteristikleri ele alınmıştır. Çalışmada nitel analiz yöntemlerinden biri olan literatür taraması ve doküman incelemesi yöntemleri kullanılmıştır. Çalışmanın verilerini TRT arşivinde kayıtlı bulunan Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca'nın bestelemiş olduğu 18 adet saz semaisi formundaki eserleri oluşturmaktadır. Bu araştırmada veri kaynağı olarak, TRT arşivinde kayıtlı olan notalar kullanılmıştır. Veri analizinde de, doküman analizi yöntemi tercih edilmiştir. Çalışma sonucunda, bestekârın eserlerindeki klasik form anlayışına sadık kalma eğilimi, melodik akışta sağladığı uyum ve makamsal zenginlik, onun müzikal kimliğinin temel unsurlarını dikkate aldığı belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine Alaeddin Yavaşca's compositional style and to analyze his saz semai works in terms of their musical characteristics. Saz semai is a significant instrumental form in Turkish Classical Music, particularly noted for its rhythmic structure. The study analyzes the makam characteristics, melodic structures, rhythmic patterns (usul), and general musical features of the composer's saz semai compositions. As part of the qualitative research methods, literature review and document analysis were employed. The data of the study consist of 18 saz semai compositions by Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca, archived by TRT (Turkish Radio and Television Corporation). The sheet music obtained from the TRT archive served as the primary data source, and document analysis was used in the evaluation process. As a result of the study, it was determined that the composer maintained a strong adherence to classical form, achieved coherence in melodic flow, and exhibited richness in makam usage. These elements were identified as the fundamental components of Alaeddin Yavaşca's musical identity.