Yenidoğan yoğun bakım birimi bulunan hastanelerin yürütmeden kaynaklanan sorunların yönetim ve organizasyona etkileri üzerine bir araştırma
A research on the managerial and organizational impacts of the administrative issues of hospitals with neonatal intensive care units
- Tez No: 304101
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALUK TANRIVERDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmanın amacı; yenidoğan yoğun bakım birimi bulunan hastanelerin yürütmeden kaynaklanan sorunlarının belirlenmesi bu sorunlara çözüm önerileri getirilmesi ve yürütmeden elde edilen bulguların yönetim ve organizasyona etkisinin araştırılması amaçlanmaktadır.Bu amaç doğrultusunda; İstanbul ili içinde Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Bakırköy Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Özel Hastanelerin Yenidoğan Yoğun Bakım Biriminde 137 çalışana anket uygulanmış, 10 yöneticiye de mülakat uygulanmıştır.Anketler SPSS 15.0 programında veri tabanı oluşturulduktan sonra elektronik ortama aktarılmış ve değerlendirilmiştir. Anket sorularının değerlendirilmesinde yüzde ve frekans tanımlayıcı istatistik metotlarından, faydalanılmıştır. Çalışılan kurumun kamu veya özel olması durumuna göre çalışanların bağımlı kategorik değişkenlere verdikleri cevap oranlarının karşılaştırılmasında ise Ki Kare Analizi (bağımsız ve bağımlı değişkenin kategorik olduğu durumlarda) yapılmıştır.Araştırma sonucunda; yenidoğan yoğun bakım birimi bulunan hastanelerin pek çok sıkıntılarla karşı karşıya oldukları, en önemli sorun kaynağının görev tanımlarının net olarak belirlenmemiş olmasının olduğu sonucuna varılmıştır. Soruna çözüm olarak da tıp kökenli bireylerin sağlık yöneticiliği yapmasının önüne geçilerek sağlık yönetimi alanında eğitim almış bireylerin hastane hizmetlerini yönetmesi gerektiği ve hastane personelinin görev tanımlarının net şekilde belirlenmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this research is to determine the issues caused by administration of hospitals with neonatal intensive care units; development of alternative solutions and analyzing the effects of findings from administration on management and organization.In this regard; in the city of İstanbul from the neonatal intensive care units of hospitals of Haseki Eğitim ve Araşırma Hastanesi, Bakırköy Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi and private hospitals, 137 employees were polled and 10 managers were interviewed.The answers to the poll were evaluated after they were transferred to electronic medium by creating a database with the SPSS 15.0 program. In the evaluation of the answers to the poll, percentage and frequency definitive statistical methods were used. Depending on whether the employer organization is a private or public the Chi Square Analysis is used for the comparison of ratios of answers.As a conclusion to the research; hospitals having neonatal intensive care units face many problems and the most important cause of this is the unclear definitions of responsibilities. As a solution to the problem, it is proposed that individuals with medicine background should not be given administrative responsibilities, but instead, people with education in medical administration be given those responsibilities, and clarifying the descriptions of the tasks of personnel of hospitals.