Aile hekimliği sistemine sağlık çalışanlarının bakış açısı
System of family practice (medicine) perspective to health workers
- Tez No: 304102
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT ALTIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Aile Hekimliği, Sağlık Kurumları Yönetimi, Family Medicine, Health Care Management
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu tez çalısmasında sağlık çalısanlarının Sağlıkta Dönüsüm Programı çerçevesinde birinci basamak sağlık hizmetlerinde uygulanması planlanan Aile Hekimliği sistemine olan bakıs açıları, Aile Hekimliğinden nasıl etkilenecekleri anket yöntemi uygulanarak saptanmaya çalısılmıstır. Bunun için İstanbul merkezindeki bir sağlık grup baskanlığı ve sağlık grup baskanlığına bağlı 14 adet sağlık ocağı örneklem olarak seçilmistir. Arastırma ile sağlık çalısanlarının Aile Hekimliği sistemi hakkındaki bilgileri ve bireysel görüsleri elde edilip, istatistiksel yöntemlerle yorumlanmıstır. Arastırma sonucuna göre sağlık çalısanlarının Aile hekimliği sistemine geçme sürecinde kaygıları ön plana çıkmıs, sistem hakkında yeterince bilgi sahibi olmadıkları görülmüstür. Aile Hekimliği sistemini özellestirme olarak gördükleri ortaya çıkmıstır. Elde edilen verilerin yakın zamanda tüm Türkiye'de hayata geçirilmesi hedeflenen Aile Hekimliği sisteminin uygulanması ve düzenlenmesi asamasında kaynak sağlaması, sistemin daha sağlıklı isleyisi yönünde bilimsel görüs bildirmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, health workers in the framework of Health Transformation Program primary care the planned implementation in the health care system, the perspectives of Family Practice, Family Practice they will be affected by the survey methods were applied to identify. A health group in Istanbul for this presidency and presidency due to health group of 14 health centers were selected as sample. Family Practice research and health workers and individual opinions of the system to obtain information about whether the statistical methods have been interpreted.According to the results of health workers in the process of passing concern to the family medicine system has come to the fore, did not have enough information about the system were observed. Family Practice customize what they see as the system has emerged. The data obtained recently in Turkey to implement all the targeted implementation of Family Practice and editing systems to provide the source step, a more healthy functioning of the system is aimed in the direction of scientific opinion.