Geleneksel Türk resim sanatının günümüzdeki söylemi
Traditional Turkish art picture present-day speech
- Tez No: 304139
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUNUS BERKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Çağdaş Türk ressamların vardığı nokta uzun bir serüvenin sonucudur. Yaklaşık 600 yıl önce dünya sanatını kasıp kavuran ve hâkimiyetini elinde bulunduran Doğu sanatı ?ki Türk sanatı bunun içerisinde önemli bir yerdedir- yerini Avrupa'nın sosyolojik ve ekonomik içerikli, akılcı yoluyla ortaya çıkarılan sanat anlayışın etkisine bırakmıştır.Oluşumunu İslamiyet'in etkisiyle de uzun süre geliştiren, bilim, astroloji, tıp kitapları gibi daha pek çok konuların görselleştirilerek aydınlanmasını sağlayan, günümüzün de görsel açıdan belgesel niteliği taşıyan Türk minyatür resim sanatı, 19. yy. da Batılı teknik ve düşünce anlayışın baskın etkisiyle çöküşünü tamamlamıştır. Avrupa'ya giden Türk ressamlar, orada edindikleri eğitim ve deneyimle Çağdaş Türk Resim sanatını oluşturmuşlardır.Batılı sanat anlayışını benimseyen Türk ressamları 20. yüzyılın sonuna doğru kendi kültür ve sanat miraslarını inceleme, araştırma ve hatırlatma gereksinimi duyulduğu görülür. Bu yenilikçi tavır Türk Resim Sanatının kendiyle yüzleşerek yeni bir anlayışın doğmasına yada Batılı etkide resim sanatını, kendi doğmalarını kullanarak yüzeye aktarmalarına sebep olmuştur. Günümüzün de sanatçılarından olan Erol Akyavaş ve Devrim Erbil, Matrakçı Nasuh'un kent tasvirlerinden ve geometrik disiplininden yararlanmışlardır. Adnan Çoker kendine özgü batı tekniğinden kopmayan üslubu ile Türk mimari yapısını ve biçimini kullanmıştır. Abidin Elderoğlu geleneksel Türk sanatı olan hüsnü-hat sanatından, Nuri Abaç ve Turgut Zaim Türk minyatür tekniğinden etkilenmiş ve bu etki altında eserler üretmiştir.Örnek verilen sanatçı ressamlar geleneksel ve eski Türk sanatını batılı teknik anlayışıyla oluşturarak Türk resmini yeni bir senteze ulaştırmış başka pek çok sanatçı ressamlardan bazılarıdır.
Özet (Çeviri)
The point that contemporary Turkish painters reached is the result of along adventure. Eastern art that ravaged the world art and ruled it about 600 years ago ?the art in wich Turkish art has an important place- gave its place to the important of the sense of art wich wasemerged through the rational way of Europe contended with sociological and economical.Art of Turkish miniature painting whose formation was dwvwloped for a long time with influence of Islam in and wich orovided the enlightement of many subject like science, astrology,medical boks by visualizing them dominant influence of Western techniques and mentality in 19th century. Turkish painters who went to Europe formed the contemporary Turkish Painting Art with the experiences and education they acquired there.İt is seen that Turkish painters who adopted the western sense of art where in need of researching, stadying and reminding their own cultural and artistic heritage tovards the end of the 20th century. This innovatory manner caused Turkish Painting Art to give birth to a new sense by facing itself or Western influenced Painting Art to bring to surface by using their own dogma. Being today's artists, Erol Akyavaş and Devrim Erbil benefited from the city portroyal and geometrical discipline of Matrakcı Nasuh. Adnan Çoker used Turkish architectural structure and its from with the stile wich was unique to him and not seperated from Western technique. Abidin Elderoglu was influenced by Hüsnü- hat calligraphy wich is a traditional Turkish Art, Nuri Abaç and Turgut Zaim were influenced by Turkish miniature craft and they produced works under that influence.Example artist painters are some of the many other artist painters who transmitted Turkish painting to a new synthesis by creating traditional and old Turkish Art with western sense.