Soyut dışavurumculukta anlam ve renk zenginliği
The richness of meaning and colors in abstract expressionism
  1. Tez No: 304158
  2. Yazar: ÜLKÜ AHMETOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH DENLİ, YRD. DOÇ. DR. YÜKSEL GÖĞEBAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Hayalgücünün, duyguların, yaratıcılıkla buluşmasının dışavurumu olarak ifade edilen sanat; insan ile doğadaki nesnel gerçeklikler arasındaki estetik ilişkiler bütünüdür. Sanat, insanlık tarihinin her döneminde geçmişten geleceğe varolan bir olgudur. Bundan dolayı insanın doğasında olan sanat, toplumsal yaşamda da önemli unsurlardan biridir. Genel anlamda sanat, insanların doğa karşısındaki duygu ve düşüncelerini çizgi, renk, biçim, ses, söz ve ritim gibi araçlarla güzel ve etkili bir biçimde kişisel uslupla ifade etme çabasından doğan ruhsal bir faaliyettir. Ruhsal faaliyet alanı olan sanatın en önemli özelliği ise anlatımcılığı karşılamasıdır. Anlatımcılık ise kişinin iç görüşünün, imgeleri, düşüncelerinin ve duygularının sanat ile görselleşmesiyle oluşmaktadır.19.yüzyılın son çeyreğindeki döneme Endüstri Çağı denilmektedir. Endüstriyel çalışma ortamının insanlarında bir duygusuzlaşma görülmektedir. Bu duygusuzlaşma, toplumsal yaşamdaki değişiklikler sonucu bireyde meydana gelen ruhsal birikimlerin bir sonucu olarak 20. yy sanatlarının oluşmasında önemli bir etken olmuştur. Endüstri kentlerinin insanda neden olduğu içe kapanıklılığın etkilerinin sanata yansımaları ekspresyonist ve sürrealist anlatıcımlıkla ortaya çıkmıştır.Yapılan bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde kavramsal çerçevedeki açıklamaların yer aldığı 20. yüzyılın en önemli sanat akımlarından olan Soyut Dışavurumculuğun tarihsel gelişim çerçevesi içinde doğuşu, gelişimi, yayılışı, sosyolojik ve sanatsal etkinlikleri ele alınmıştır. Sanat tarihinde soyut dışavurumculuğun yeri, Avrupa, Amerika ve Türkiye' de soyut dışavurumculuk ve soyut dışavurumculukta renk öğesi kavramsal çerçevenin diğer başlıklarını oluşturmaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise araştırmacı tarafından yapılan uygulamalar ve bu uygulamaların çözümlemelerinden (analizlerinde) oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Defined as an expression of imagination, sentiments, and creativity combined, art is the entirety of aesthetic relationships between humans and the objective realities in nature. Art is a phenomenon that has existed from the past to the present, in all eras of human history. Therefore, art is not only in man?s nature, but is also an important element of social life. A look at the historical process shows that every society has its own art. In a broad sense, art is a spiritual activity resulting from men?s attempt to express their feelings and thoughts before nature aesthetically and effectively in a personal style using instruments such as lines, colors, shapes, sounds, words, and rhythms. As a field of spiritual activity, art?s key feature is that it allows for expressionism. Expressionism occurs when an individual?s inner vision, imagery, thoughts, and feelings are visualized through art.The last quarter of the 19th century is called the Industrial Age, when the industrial work environment brought about alienation in people. This alienation was a crucial factor in the emergence of the 20th-century arts as a result of the spiritual experiences of the individual due to the changes in social life. Introversion brought about in men by industrial cities had its artistic influences in expressionist and surrealist expressions.The present study consists of two parts. The first part involves the explanations in the conceptual framework and discusses the rise, development, and the spread of Abstract Expressionism ? one of the leading artistic movements in the 20th century ? in its own historical development process, as well as its sociological and artistic activities. The role of abstract expressionism in the history of art; abstract expressionism in Europe, USA, and Turkey; and the color element in abstract expressionism are among other dimensions of the conceptual framework. The second part of the study deals with the researcher?s applications and their analyses.