Türk resim sanatında yazı
Writing in Turkish picture art
  1. Tez No: 304167
  2. Yazar: YÜCEL ALKANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. MEHMET KAVUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
İnsanın yeryüzünde varlığından bu yana yazı var olmakla birlikte gelişim göstermiştir. İnsanların birbirleri ile iletişim kurmak için yazıyı kullanmaları yazının gelişimine şüphesiz katkı sağlamıştır. Konuşma dilinin aracı ses olduğu gibi yazı dilinin aracı ise harflerdir.Yazı, insanların yaşam biçimlerine göre ve ilgilendikleri alanlara göre şekillenmiştir. İlkyazı örneklerinde insanlar anlatmak istediklerini sadece çizgi ve şekillerle ifade etmişlerdir. Daha sonraki süreçte bu çizgi ve şekiller geliştirilerek yazı ortaya çıkmıştır.Yazı, insanoğlu ile birlikte gelişip ilerlemiş ve farklı coğrafyalarda farklı yazı karakterleri ortaya çıkmıştır. Gelişen bu yazı karakterleri içinde I-IV. yy' da Nâbati yazısı etkileri sonucu İbn Mukle adındaki bir hattat tarafından Aklam-ı Sitte adı altındaki altı çeşit yazı geliştirilmiştir. Bu altı çeşit yazı birçok hattat tarafından geliştirilerek İslam hat sanatı bugünkü halini almıştır.Değişen ve gelişen batı sanat dünyası XIX. yyla kadar egemen olan akademizm ve izlenimcilik ikileminden çıkış yolları aramıştır. Bu arayışın sonunda Uzak Doğu geleneksel motifleri ve yazı, resim sanatına girmiştir.Kaligrafi ve İslam hat sanatındaki estetikten batı ve doğuda birçok sanatçı etkilenmiştir. Yazı sanatları içinde estetik ve plastik değer açısından en zengin olanı İslam Hat sanatıdır. İslam hat sanatındaki bu estetik zenginlik, resimde bir unsur olarak kullanılmaktan da ötede birçok sanatçının resminde merkez haline gelmiştir.
Özet (Çeviri)
Writing has been developed since the existence of humans on earth. Humans have used writings to communicate between each other and it is doubtless that this has contributed to the development of writing. While it is the voice that is the tool of speaking, it is the letters that is the tool of writing.The writing has been formed by living styles and interests of humans. Humans showed what they wanted as lines and symbols on first writing samples. Afterwards, these lines and symbols have been developed, and so writing has showed up.The writing has been developed and advanced by human, and different writing characters have appeared in different geographies. Among these developed writing characters; six kinds of writing called Aklam-ı Sitte, which has been made by a penman, Ibn Mukle, who has been affected by Nabati writings at 1-4 A.D. These six kinds of writing have been developed by many penman, and Islamic calligraphy art had its present form.Developing Western art world has searched for ways out from the dilemma of academism and impressionizm which was dominant until 19th century. They have met with Far ?East traditional motifs and writing-picture art. While writing had been used as an element at picture art, afterwards, it had become the topic of picture art.Many artists from west and east have been affected by the esthetic on calligraphy and Islamic calligraphy art. Islamic calligraphy art is the most opulent among writing arts in terms of esthetic and plastic values. This esthetic opulence in Islamic calligraphy art, used as a topic on picture, has become center on many artists pictures as well.