Modernizm öncesi ve günümüz heykel sanatında plastik çözümlemeler
Use of plastic elements in pre-modern and contemporary sculpture
- Tez No: 304168
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BULAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
19. yüzyıldan sonra ortaya çıkan sanatçılar tarafından heykeldeki plastik öğelerin kullanılış biçimleri bu araştırmanın konusunu oluşturmaktadır.Araştırmanın birinci bölümünde heykelin tanımı yapılarak belirleyicisi olan biçim-form, zaman-mekân ve kompozisyon sanat yapıtlarıyla ilişkilendirilerek açıklanmıştır. Heykelin plastik değerlerinin oluşumunu sağlayan ritim, ışık-gölge, doku, hareket ve boşluk-doluluk kompozisyon başlığı altında incelenmiştir.İkinci bölümde primitif toplumların ortaya çıkışından 19. yüzyıla kadar geçen süre içerisinde belirlenen çağlara göre plastik öğelerin heykele yansımaları anlatılmıştır. Bu bölümde incelenen plastik öğeler, üçüncü bölümde 19. yüzyıl sonrası batı ve dördüncü bölümde Türk heykeltıraşların yapıtlarında anlatılarak verilmeye çalışılmıştır.Araştırmanın son bölümü olan beşinci bölümde ise kendi çalışmalarımda ki plastik öğelerin tespiti yapılarak irdelenmek istenmiştir.
Özet (Çeviri)
The ways plastic elements were used in sculpture by the artists of the period since the 19th century onwards constitute the subject matter of this study.In the first chapter of the study, defines sculpture taking into account its relation with shape-form, time-place and composition art works. The rhythm, light-shade, texture, move and cavity-repletion, which enable the plastic elements of the sculpture to emerge, are examined under the title `Composition?.The second chapter of the study the reflections of plastic elements on sculpture since the emergence of primitive societies till the 19th century are traced in various ages. The plastic elements examined in this chapter are referred to in detail in the works of the Western sculptors after the 19th century in the third chapter and in the works of the Turkish sculptors in the fourth chapter.The final fifth chapter is dedicated to the study of the plastic elements in my works and their explanation.