Tarih-i Osmanî Encümeni'nden Türk Tarih Encümeni'ne (1909-1931)
From the Council of Ottoman History to the Turkish History (1909-1931)
  1. Tez No: 304169
  2. Yazar: EMİNE MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Tarih araştırmacılığı ve yazıcılığı gibi iki önemli vazifeyle 1909 yılında kurulmuş olan Tarih-i Osmani Encümeni ve Cumhuriyet'in ilanından sonra 1931 yılına kadar Türk Tarih Encümeni adıyla faaliyet gösteren iki kurum tez çalışmasının amacını oluşturmuştur. Her iki kurum da kuruldukları dönemin siyasi şartlarının ağırlığına rağmen böyle önemli bir vazifeyi üstlenmiş, bu günkü tarih çalışmalarına da ışık tutan eserler ortaya koymuşlardır.Sultan Reşat'ın tahta geçişinin ardından Osmanlı tarihi yazmak amacıyla bir kurum oluşturulmasını istemiştir. Gerekli çalışmaları yapması için Sadrazam Hüseyin Hilmi Paşa'yı görevlendirmiştir. O dönemde eğitim görmüş kişilerden seçilerek oluşturulmuş olan kurum tarih araştırmalarında bulunmuş, Osmanlı tarihinin ancak bir cildini yayınlayabilmiştir. Bu çalışmalarının yanı sıra Encümen ayrıca bir mecmua yayınlamış ve mecmuada da önemli makale ve eserlere yer vermiştir. Daha sonra Türk Tarih Encümeni olarak yoluna devam etmiş olan kurum yine mecmua yayınlamaya devam etmiştir. 1931 yılına kadar faaliyet göstermiş olan Encümen Atatürk'ün isteğiyle kapatılmış ve yerine Türk Tarih Kurumu kurulmuştur.
Özet (Çeviri)
Two institution actually an institution that showed activity as Council of Ottoman History that was founded in 1909 and named Council of Turkish History from declaration of the republic to 1931 with two important tasks such as resource and writing is the subject of the thesis. Thinking this two institution that works that shed light on works of history present days publish and such an important task undertaken although the weight of the political conditions of period were established required to investigate and acquisition more information about, to presentation to the world of science the information obtained gathering under a title has been the main purpose.Sultan Reshad wanted to the creation of an institution in order to write the history of the Ottoman after mount the throne. He commissioned to do the necessary work. The institutions that created were selected from trained individuals were found in historical studies, could published only a volume of Ottoman history. In addition to these studies Council also published a journal and published important articles and works in this journal. Then Council continued the path as Turkish History Council. The council was active until 1931 was closed down with Ataturk?s request and instead of council established the Turkish Historical Society.