Trabzon-Maçka vadisi kırsal alanı örneğinde yapısal çevrenin değişimi
The Change in built environment in the case of rual settlement of Trabzon-Maçka valley
- Tez No: 104164
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ERKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Bu çalışmayla, Trabzon- Maçka Vadisi Kırsal Alanı örneğinde, sosyo-kültürel yapı ile yapısal çevre arasındaki dinamik ilişki birlikte ele alınarak, yapısal çevrenin değişimi incelenmeye çalışılmaktadır. Kültürel yapı değişiminin, yapılandın imiş çevre üzerindeki etkilerini gözlemleyebilmek için Maçka Vadisi Kırsal Alam'nda yaşayan topluluğun, 20. yy başlangıcından, günümüze gelen zaman aralığımda ekonomik yapılanmasında, yaşam biçiminde, yaşam alanlarında ve aile yapısındaki değişimler incelenmiştir. Bu amaçla, belirtilen zaman aralığında, sosyo-kültürel yapı ile yapılandırılmış çevre değişimleri tartışılarak bir sonuca ulaşılmaya çalışılmıştır. Tez yedi bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, genel bir kültür tanımı çerçevesinde, sosyo-kültürel yapı ve yapılandırılmış çevrede oluşan değişimlerin nasıl ele alınacağı aktarıl makta Hır ikinci ve üçüncü bölümde, çalışma alanının, coğrafî konumu ve iklimi tanımlanmakta, tarihsel gelişim sürecinde Maçka Vadisi yerleşmeleri genel bir bakış açısıyla ortaya konmaktadır. Dördüncü bölümde, 20. yy dönümünde çalışma alanındaki toplumsal, kültürel özellikler aktarılmaktadır. 20. yy dönümünde Maçka Vadisi Kırsal Alam'nda yaşayan topluluk kırsal toplum Özellikleri göstermektedir. Bu nedenle, kültürel yapı dışardan müdahale olmaksızın kendi süreğenliği içerisinde gelişmektedir. Kendi içerisinde gelişen bu süreğenlik yapısal çevre öznelinde de geçerlidir. Bu bağlamda, dönemin ürünü olan, eski olarak tanımladığımız geleneksel konut ve yapılandırılmış çevre, sosyo-kültürel yapı ile birlikte ele alınarak sunulmaktadır. Beşinci bölümde, 20. yy ikinci çeyreği ile başlayıp günümüze gelen zaman diliminde, çalışma al an imi «fa yaşanan sosyo-kültürel değişim ve bu değişimin ürünü olan yeni yapısal çevre aktarılmaktadır. 20. yy'la birlikte, ülkemiz sanayileşme, kentleşme ve kırdan kente göç gibi olguları içinde barındıran hızlı bir sosyo ekonomik dönüşüm sürecine girmiştir. Bu hızlı dönüşüm süreci yerelin durağan sosyo-kültürel yapısını değiştirmiştir. Değişen sosyo-kültürel yapı Maçka Vadisi Kırsal Alam'nda kendi yereline has etkilerle yapısal çevreyi dönüştürmüştür. Altıncı ve yedinci bölümde, sosyo-kültürel yapıda ve yapılandırılmış çevrede yaşanan değişim, dördüncü ve beşinci bölümde yapılan tespitler doğrultusunda tartışılarak, Maçka Vadisi Kırsal Alam'nda, yapısal çevrenin değişimi incelenmektedir. ıx
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study examines the transformation of built environment by analysing the dynamic relationship between social-cultural structure and built environment in the case of rural settlement of Trabzon-Macka Valley. Moreover, this study researches the changes in economical organisation patterns., life style, the life space and family structure in the case of Maçka Valley from the beginning of 20th century to present in order to observe the effects of social-cultural transformation on built environment In this context, the transformation of cultural structure and built environment is discussed This study is presented in seven main sections. In the first section, the methodology, which clarifies the transformation of social- cultural structure and built environment, is reported in the frame work of general definition of culture. In the second and third sections, the geographical location and the climate of the study field are defined and the settlements of Maçka Valley are introduced in a historical process by general point of view. In the fourth section, the social, cultural characteristics of the study field are presented within 20th century. In the beginning of 20th century, the characteristics of Agrarian society had dominated within inhabitants of rural settlements of Maçka Valley. In this context, the cultural structure and built environment had been constructed on the basis of internal dynamic rather than external dynamics. The vernacular residence and built environment, which is defined as old, of this period are presented with social-cultural structure in this section. In fifth section, from the second quarter of 20th century to present, the social-cultural transformation and new built environment, which is formed by this transformation, are examined. Turkey had entered into rapidly social-economic transformation period by this process. The components of rapidly transformation such as the urbanisation, the immigration from rural regions to cities had got upset the static social-cultural structure of locality. The changes in social-cultural structure has converted the built environment in the case of Maçka Valley as well. In the sixth and seventh sections, the changes in social-cultural structure and built environment are discussed toward the assumptions are made in fourth and fifth sections in order to analyse the transformation of built environment in the case of The Rural Settlement of Maçka Valley.