Geleneksel Türk sanat müziğinde ney sazı ve Neyzen Niyazi Sayın'ın müzikal yaşantısındaki ney tavrı üzerine incelemeler
Studies on ney instrument and Neyzen Niyazi Sayın?s musical life of ney style in traditional Turkish music
- Tez No: 304192
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR SADIK KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada ilk olarak Ney Sazı'nın Tanımı, Tarihi, Etimolojisi ve Ney Sazı'nın çeşitleri ele alınarak, tavır kavramının tanımı, özellikleri ve musiki tarihi içerisindeki gelişimi incelenmiştir.Ayrıca yine bu çalışmada temel konumuz olan, ney sazında öne çıkmış üstatlardan Niyazi Sayın'ın hayatı; tüm evreleriyle irdelenmiş, müzikal yaşamı ele alınmıştır. Niyazi Sayın, Neyzen Halil Dikmen'in öğrencisi olarak kendisinden uzun bir süre meşk yoluyla, nazarî ve icrasal açıdan büyük istifadeler sağlamıştır. Bu istifadeler sonucunda kendi tavrını oluşturan ve olgunlaştıran Neyzen Niyazi Sayın, Neyzen Emin Dede Ekolü'nden gelmektedir. Kendisinin de yetiştiği meşk usulü ile Ömer Erdoğdular, Sadrettin Özçimi gibi birçok öğrenci yetiştirmiştir. Bu bağlamda yurt içi ve yurt dışındaki Konservatuarlarda eğitmen olarak görev almış, TRT'de ney icracısı olarak görev yapmıştır.Müzikal hayatı incelendiğinde Niyazi Sayın, ney sazında çeşitli makamlara göre farklı perde pozisyonları geliştirerek, ney sazının akortlu üflenmesi konusunda farklı yaklaşımlar ortaya koyup, kendi tarzını oluşturmuştur. Neyzen Niyazi Sayın'ın ney tavrını belirleyen en büyük özellik, kendine özgü glisendoları, vibratoları, çarpmaları, tirilleri ile makamların duyusal özelliğini olabildiğince iyi bir şekilde ifade edebilme yetisi geliştirmiş olmasıdır ve bunların sonucunda kendine has bir üslûp ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the description of the instrument ?Ney?, its history, etymology and types are handled and the description of the term ATTITUDE, its features and its development through the history of Turkish Classical Music are analyzed.The musical life of Niyazi Sayın, a well-known master of ney, is studied with its all stages. Niyazi Sayın, as a student of Neyzen Halil Dikmen, has taken lots of benefits from him in the aspect of practice and theory by MEŞK (Musical Exercises Including Mutually Shared Ideas). Neyzen Niyazi Sayın, who has formed and developed his own attitude as a result of these benefits, comes from Neyzen Emin Dede?s trend. He trained so many students such as Ömer Erdoğdular, Sadrettin Özçimi with the help of Meşk method in which he is trained too. In this sense, he worked as a trainer in the conservatories in Turkey and abroad, and worked as a ney player at TRT radios.When his musical life is analyzed, it is seen that Niyazi Sayın has formed his own style by developing different positions of pitches in the instrument ney according to the different modes, and by presenting different approaches on playing the ney tuned. The most significant features that identifies Neyzen Niyazi Sayın?s own attitude are his distinctive glissando, vibrato, trill and beats, and the fact that he developed the ability of expressing the emotional aspects of the modes in the best way possible. As a result, he has presented a distinctive style.