Toni Morrison'ın A Mercy adlı eserine yeni tarihselci bir yaklaşım
A new historicist approach to Toni Morrison's A Mercy
  1. Tez No: 304193
  2. Yazar: GÖKÇEN KARA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL ÖĞRETİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Yirminci yüzyılda etkinlik kazanan, Marksizm, feminizm, postkolonyalizm, postmodernizm, post yapısalcılık gibi pek çok disiplinden etkilenen yeni tarihselcilik yazınsal eserlerin önemini vurgulayıp yazınsal olmayanı görmezden gelen geleneksel tarihi anlayışlara bir tepki olarak ortaya çıkmıştır. Bu kuram tarihi eleştirel bir yaklaşımla inceleyerek onun sorunsallığını vurgulamıştır; İlginçtir ki tarihsel bir yaklaşım olarak ortaya çıksa da sadece tarihi değil pek çok oluşumu ilgilendirir. Yeni tarihselcilik en çok kültür ve toplumla ilgilenmiş ve çalışma alanlarını da bu doğrultuda oluşturmuştur. Örneğin tarihteki bir olayı ele alırken bu olayın sebeplerini o dönemin şartlarını göz önünde bulundurarak açıklamaya çalışmıştır. Genelde geleneksel anlatıların ihmal ettiği kadınlar, ezilenler, deliler, eşcinseller gibi azınlık grupların üzerinde durur.Afrikalı Amerikalılar, kölecilik, ezilenler, kadınlar gibi azınlıkları ele alan Toni Morrison son kitabı A Mercy'de ezilen ve ötekileştirilenleri farklı bir perspektifle ele almıştır. Morrison'ın bu yaklaşım biçimi yeni tarihselci düşünülebilir. Bu tez çalışmasında A Mercy yeni tarihselci söylem ışığında incelenmektedir. Çalışmanın birinci bölümünde yeni tarihselcilik kuramı ve kuramın ilişkili olduğu alanlar hakkında bilgi verilmiş aynı zamanda edebiyat disiplini yeni tarihselci söylem ışığında değerlendirilmiştir. İkinci bölümünde Toni Morrison'ın düşünce yapısı ve yazım tekniği ile ilgili bilgiler verilmiş, üçüncü bölümünde ise A Mercy yeni tarihselci söylem ışığında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
New historicism which came to the fore in the twentieth century and was affected by many different disciplines such as Marxism, feminism, postcolonialism, postmodernism, post structuralism and so on, has emerged as a response to the traditional conceptions of history that stress the importance of literary and ignore the nonliterary works. This movement mainly emphasizes the problematic of history investigating with critical perspective. It is interesting that new historicism involves many formations, though turning out as a historical approach. It is mainly concerned with culture and society, accordinly established its study areas in this direction. For example when addressing an event in history, this movement tries to explain the reasons considering the conditions of that period. Generally new historcism makes a point of minority groups that traditional narratives neglected such as women, oppressed, lunatics and homosexuals.Adressing minorities such as African Americans, slavery, oppressed and women. Toni Morrison used new historical techniques in her latest work A Mercy. This thesis examines A Mercy in the light of new historicist discourse. In the first chapter, information relating new historicism and associated study areas is given and also the discipline of literature is evaluated in the light of new historicist discourse. In the second chapter information including the frame of mind and writing technique of Toni Morrison is provided. In the third chapter a new historicist examination of A Mercy is presented.