Türkiye ekonomisinde istihdamsız büyüme sürecinin ekonomik analizi
Economic analysis of the period of jobless growth in Turkey
  1. Tez No: 304213
  2. Yazar: SEVGİ BUTEV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT GÜNSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Yüksek oranlarda işsizlik yaşanan bir ekonomide sağlanacak yüksek bir büyüme performansının işsizlik oranlarını kendiliğinden düşüreceği yönündeki genel kanı son dönemlerde giderek sorgulanmaktadır. Çünkü gerek Türkiye ekonomisi özelinde gerekse birçok dünya ekonomisinde yaşanan yüksek oranlı büyüme gerekli/yeterli oranda istihdam artışı yaratmamış ve bu süreç istihdamsız büyüme olarak adlandırılmıştır.Ekonomik büyüme yaşam standartlarının yükseltilmesinde anahtar rol oynayan bir makroekonomik değişken olmasının yanı sıra bu değişkenin kendisinden beklenen bir sonuç olan istihdam artışını yaratmaması büyümenin niteliğinin ve kaynaklarının tartışılmasına yol açmıştır.Bu gelişmeler çerçevesinde, istihdamsız büyüme olgusu ortaya çıkışı, gelişimi ve nedenleriyle birlikte ortaya koyulmaya çalışılmıştır. İstihdamsız büyüme süreci teorik bir çerçevede açıklanmaya çalışıldıktan sonra Türkiye ekonomisinde istihdamsız büyüme sürecinin kaynakları değerlendirilmiş, istihdamsız büyüme sürecinin çözümüne ilişkin öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In an economy with high unemployment rate, notion of high growth performance will lower the unemployment rate has become very questionable. Because the economic growth Turkey and various other countries around the globe experienced has not created necessary/adequate amount of employment opportunities and this period was called jobless growth.Economic growth is a macroeconomic variable which plays a key role in increasing living standards; however, this variable?s decline in creating an increase in employment rates has raised questions arguing the quality and sources of the growth.Regarding to these developments, the notion of jobless growth is to be tried to presented in means of examining its arising, development and reasons. After trying to explain the jobless growth period theoretically, the resources of this period in Turkish economy were evaluated and suggestions are presented regarding the solution to this matter.