Türkiye'de büyüme ve işsizlik
Economic growth and unemployment in Turkey
- Tez No: 261861
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELMAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışmanın amacı; Türkiye ekonomisinin 1994 yılından 2007 yılına gelinceye kadar sergilediği büyüme performansı ile işsizlik sorununun evrimini tartışmak ve özellikle 2002 yılı sonrasında görülen yüksek oranlı büyümenin istihdama yeterince yansıyıp yansımadığı ve işsizlik sorununu hafifleteci etkisinin olup olmadığı sorusuna cevap aramaktır. Bu çerçevede büyüme, istihdam ve işsizlik verileri hem tek başına hem de birlikte ele alınarak analitik bir değerlendirmesi yapılmaya çalışılmıştır. Aynı zamanda Türkiye ekonomisinde gözlemlenen gelişmelerin dünya ekonomisinde yaşananlarla uyumlu olup olmadığı sorusuna cevap bulmak üzere sözkonusu veriler dünya ekonomisine ilişkin verilerle desteklenmiş ve Türkiye ekonomisinin dünya ekonomisi içindeki konumuna değinilmiştir.Çalışmada, dünya ekonomisinde son dönemlerde görülen istihdamsız büyüme sürecinin Türkiye ekonomisi için de geçerli olduğu, yüksek oranlı iktisadi büyümenin istihdama yeterince yansımadığı ve işsizliğin azalmadığı sonucuna varılmıştır.Çalışmanın sonucunda, dünya ekonomisinde son dönemde gözlenen istihdamsız büyüme sürecinin Türkiye ekonomisi için de geçerli olduğu, özellikle 2002 yılı sonrasında görülen yüksek oranlı iktisadi büyümeye karşın işsizliğin azalmadığı ve istihdamda kayda değer bir artış omadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to analyse the economic growth and unemployment problem between 1994-2007 in Turkey. In this respect, the dissertation aims to examine the relationship between unemployment rates and growth rates with a specific focus on the impact of high growth rates after 2002 on employment rates. Moreover, the economic growth and its impact on employment rates in Turkey are analysed with a comparison to the world economy in order to reveal the existence of similarity between Turkey and the rest of the world in terms of the impact of economic growth on unemployment rates.The study concludes that jobless growth exists both in the world economy and Turkey. In other words, the high growth rates do not lead to a decrease in unemployment rates in the period examined.