Türkiye'de sektörel bazda istihdamsız büyüme olgusu ve yapısal kırılmalı zaman serisi modelleriyle araştırılması
The phenomenon of jobless growth by sector in Türkiye and its investigation using time series models with structural breaks
- Tez No: 953351
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ PETEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bir ülkenin temel makro ekonomik göstergelerinden biri ekonomik büyümesidir. Ekonomik büyümenin istihdam oranlarına olumlu yansıması ve işsizliği azaltması teorik olarak beklenen bir durumdur. Son yıllarda Türkiye ekonomisinin büyüme göstermesine rağmen bu büyümenin istihdam artışına yeterince yansımadığı ve istihdamsız büyüme olarak tanımlanan bir sürecin yaşandığı gözlemlenmektedir. Küresel ekonomi bağlamında da dikkat çeken bu durum son yıllarda sıkça değerlendirilen bir konu haline gelmiştir. Bu tez çalışmasının amacı, Türkiye'nin ekonomik büyüme göstermesine karşın neden istihdam yaratma kapasitesinde beklenen etkinliği sağlayamadığını analiz etmektir. Literatürde ekonomik büyüme ve istihdam arasındaki ilişkiye dair çok sayıda çalışma bulunsada büyüme sürecinin tarım, sanayi ve hizmet sektörleri düzeyinde istihdam etkilerini ele alan araştırmaların sınırlı kaldığı gözlemlenmiştir. Bu kapsamda 2005Q1-2024Q4 dönemine ait veriler kullanılarak hem Türkiye geneli hem de sektörel düzeyde istihdam yaratmayan büyüme hipotezi test edilmiştir. Çalışmada, istihdam yaratmayan büyüme hipotezinin test edilmesi için Carrion-i-Silvestre vd. (2009) çoklu yapısal kırılmalı birim kök testi, Maki (2012) çoklu yapısal kırılmalı eşbütünleşme ile Bayer ve Hanck (2013) eşbütünleşme testleri ve asimetrik ve zamanla değişen asimetrik nedensellik yöntemlerinden yararlanılmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda, incelenen dönemde, Türkiye ekonomisinde istihdam yaratmayan büyüme olgusunun geçerli olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sektörel analizlerde ise, hizmet sektörü hariç ekonomik büyümenin istihdam yaratmadığı tespit edilmiştir. Nedensellik analizi sonuçlarına göre, negatif şoklar arasında nedensellik ilişkisi varken pozitif şoklar arasında herhangi bir nedensellik ilişkisi tespit edilememiştir. ANAHTAR KELİMELER: İstihdamsız Büyüme, Asimetrik Nedensellik, Çoklu Yapısal Kırılmalı Eşbütünleşme.
Özet (Çeviri)
One of the fundamental macroeconomic indicators of a country is its economic growth. Theoretically, it is expected that economic growth will have a positive impact on employment rates and reduce unemployment. Despite Türkiye's economic growth in recent years, it has been observed that this growth has not been adequately reflected in employment rate growth, resulting in process defined as jobless growth. This situation, which is also noteworthy in the context of the global economy, has become a frequently discussed topic in recent years. The aim of this thesis is to analyze why Türkiye has failed to achieve the expected effectiveness in creating employment despite its economic growth. Although numerous studies in the literature examine the relationship between economic growth and employment, it has been observed that research on the effects of the growth on employment accross the agricultural, industrial, and service sectors is limited. In this context, this thesis uses data from the period 2005Q1 to 2024Q4 to test the hypothesis of jobless growth at both the national and sectoral levels. In the study, the Carrion-i-Silvestre et al. (2009) unit root test with multiple structural breaks, the Bayer and Hanck (2013) cointegration test, and the Maki (2012) cointegration with multiple structural break methods, as well as asymmetric and time-varying asymmetric causality methods, were used to test the jobless growth hypothesis. In line with the findings, it was concluded that jobless growth was prevalent in the Turkish Economy during the period under review. In sectoral-based analyses, it was determined that, except for the service sector, the hypothesis is valid. According to the causality analysis results, it was determined that while there exists a causality relationship between negative components, no causality between positive components. KEY WORDS: Jobless Growth, Asymmetric Causality, Cointegration with Multiple Structural Breaks