Karbon vergisinin Avrupa Birliği ülkeleri ve Türkiye'deki uygulamasının değerlendirilmesi
Evaluation of carbon tax aplications in European Union countries and Turkey
  1. Tez No: 304230
  2. Yazar: ÖZLEM KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÇELİKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı; Avrupa Birliği ülkelerindeki karbon vergisi uygulamaları ışığında emisyon azaltımı amacıyla kullanılan mali araçlardan olan karbon vergisinin Türkiye'de uygulanabilirliğinin ortaya koymaktır. Bunun için karbon vergisinin çevre vergileri içerisindeki yeri ve önemi incelenmiş, karbon vergisinin avantajları ve dezavantajları analiz edilmiştir. Ayrıca AB üyesi ülkelerdeki karbon vergisi uygulamaları incelenmiş, Türkiye'de uygulanan çevre vergileri değerlendirilerek ve Türkiye'nin enerji politikası analiz edilerek karbon vergisinin Türkiye'de uygulanabilirliği test edilmiştir.Bu çalışmanın sonuçlarına göre, Türkiye'de çevre vergisi uygulamalarının yetersiz olduğu ve dolayısıyla yeni bir iktisadi aracın kaçınılmaz olduğu görülmüştür. Türkiye'de karbon vergisi uygulamasıyla, yeni bir gelir kaynağı oluşacağı ve iklim değişikliğinin azaltılmasında büyük rol üstleneceği bulunmuştur. Aynı zamanda, Türkiye'nin enerji politikası göz önünde bulundurularak doğaya salınan büyük miktarlardaki CO2 emisyonlarının bu şekilde azaltabileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to determine in Turkey applicability of carbon tax as a means of fiscal policy to reduce the carbon emission, by examining the European Union countries? carbon tax practices. For this, the importance of a carbon tax in the environmental taxes were examined, advantages and disadvantages of carbon tax are analyzed. Carbon tax practices were examined in the EU member states. Evaluation of environmental taxes which applied in Turkey and the applicability of the carbon tax in Turkey has been tested by analyzing Turkey's energy policy.The results of this study show that environmental taxes is insufficient in Turkey and consequently a new economic vehicle are inevitable. With implementation of carbon tax in Turkey found that a new source of revenue will occur and assume a major role in reducing climate change. At the same time, by taking into consideration Turkey?s energy policy, the large amounts of CO2 emissions released into the environment has been identified in this way may reduce.