Murathan Mungan'ın Yedi Kapılı Kırk Oda adlı eserine metinlerarası bir yaklaşıım
The intertextual approach to the book of Murathan Mungan 'Yedi Kapılı Kırk Oda'
- Tez No: 304229
- Danışmanlar: DR. MEDİNE SİVRİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, Murathan Mungan'ın ?Yedi Kapılı Kırk Oda? adlı eserinde yer alan metinlerarası ilişkiler incelenecektir. Kendinden önce yazılmış olan metinlerde yer alan unsurların, yeni metinde almış oldukları yeni anlamı inceleyen metinlerarasılık yöntemi yardımıyla yazarın eski metinler aracılığı ile kendi metnine vermek istediği yeni anlam ve yazarın hayat görüşü ortaya çıkarılmaya çalışılacaktır. Yazarın ilgilendiği varoluş sorunsalı da metinlerarasılık yardımıyla aydınlatılmaya çalışılacaktır. Çalışmada öncelikle metinlerarasılık yönteminin kuramsal boyutu ve öncüleri incelenecek, daha sonra bu yöntemin Murathan Mungan'ın eserinde uygulanışı araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the intertextual relationship will be examined in the book of Murathan Mungan which is called ?Yedi Kapılı Kırk Oda?. With the help of intertextuality who studies the meaning of the elements taken from old text in the new text, it will be tried to find the world-view of Murathan Mungan and see the meaning that the author wants to give to his book. The question of existence in which the author is interested will be tried to illuminate with the help of intertextuality. It will be examined firstly; pioneers of theoretical study of intertextuality, secondly; the application of this method in Murathan Mungan?s book.