Küresel iklim krizi ile mücadelede vergi politikaları ve Türkiye uygulaması
Tax policies in combating the global climate crisis and Turkey's practice
- Tez No: 961420
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL FULYA ORKUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
İklim krizi, küresel ısınma ve buna bağlı olarak iklim değişikliklerinin yarattığı etkilere işaret eden çölleşme, buzul erimesi, sel, kuraklık, salgın hastalıklar ve temel kaynaklara erişim sorunu gibi birçok değişimi gösteren geniş bir kavramdır. Bu nedenle, iklim krizi yalnızca çevreyi değil, aynı zamanda toplumsal yapıları, ekonomiyi ve uluslararası ilişkileri derinden etkilemektedir. Bu noktada, iklim krizi kaynaklı etkilerin sınır tanımayan yapısı, ülkeleri ortak hedefler doğrultusunda harekete geçmeye zorlayan iklim diplomasisini önemli bir araç haline getirmiştir. İklim kriziyle mücadelede sürecinde ise; vergi politikaları ve sürdürülebilir kalkınma yaklaşımı, küresel çabaların tamamlayıcısı haline gelmiştir. Çevre ve sürdürülebilir kalkınmanın birbirini etkileyen, dinamik bir ilişki içinde olması; çevre sorunları ve bu sorunların çözümünde kullanılan araçların, ekonomik ve sosyal hayata etkilerinin de dikkate alınması gerekliliğini ortaya koymuştur. Bu doğrultuda çalışmada, Avrupa Birliği ve Türkiye örnekleri karşılaştırmalı olarak ele alınmakta; her iki bölgenin çevre vergisi düzenlemeleri ve çevresel öncelikleri analiz edilerek, vergi politikalarının sürdürülebilirlik ve iklim hedeflerine ulaşmadaki katkısı incelenmektedir. Böylece, iklim hedeflerine ulaşmada hangi vergisel mekanizmanın daha etkili olduğu, uygulamaların ne tür sonuçlar doğurduğu ve Türkiye'nin bu alandaki mevcut durumu ortaya konulmuş olmaktadır. Ayrıca, sürdürülebilir kalkınma yaklaşımının çok boyutlu yapısından hareketle, çevre sorunları ile çevre vergilerinin makro ve mikro ekonomik göstergeler üzerindeki etkileri incelenmiş; çevresel uygulama araçlarının Türkiye ekonomisi üzerindeki potansiyel etkileri doğrultusunda, başta karbon vergisi olmak üzere çeşitli politika önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The climate crisis is a broad concept that refers to the effects of global warming and the resulting climate change, including desertification, glacier melting, floods, droughts, epidemics, and problems accessing basic resources. Consequently, the climate crisis exerts a profound influence on various aspects of society, including environmental concerns, social structures, economic systems and international relations. In consideration of the borderless nature of the effects engendered by the climate crisis, climate diplomacy has emerged as a pivotal instrument that compels nations to adopt concerted action in pursuit of shared objectives. In the course of combating the climate crisis, tax policies and a sustainable development approach have become complementary to global efforts. The notion that environmental concerns and sustainable development are in a dynamic, interdependent relationship emphasises the necessity to deliberate on the economic and social ramifications of environmental issues and the instruments employed to address them. In this context, the study draws parallels between the examples of the European Union and Turkey, conducts an analysis of the environmental tax regulations and environmental priorities of both regions, and examines the contribution of tax policies to achieving sustainability and climate goals. The study thus reveals which tax mechanism is more effective in achieving climate goals, the outcomes of these applications, and Turkey's current status in this area. Furthermore, the repercussions of environmental concerns and environmental taxes on macro and microeconomic indicators are subjected to rigorous scrutiny, drawing upon the multidimensional character of the sustainable development approach. A series of policy recommendations, notably a carbon tax, are proposed in accordance with the prospective ramifications of environmental implementation mechanisms on the Turkish economy.