Türkiye'de modern mobilya tasarımının gelişmi: Öncü mobilya tasarımcılar üzerine bir analiz
The development of modern furniture design in Turkey: An analysis on the leading furniture designers
- Tez No: 304236
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. FÜSUN CURAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu tez çalışmasında Türkiye'de modern mobilya tasarımının gelişimi konu alınmıştır. İlk olarak Dünyada modern mobilya tasarımının gelişimi tarihsel zaman aralığında incelenmiş, elde edilen veriler ışığında Türkiye'de modern mobilya tasarımı etkileyen akımlar ve öncü tasarımcılar incelenmiştir. Tez kapsamında Türkiye'de mobilya tasarımında ?öncü birinci kuşak tasarımcılar? olarak tanımlanan Yılmaz Zenger, Aziz Sarıyer, Faruk Malhan ve Adnan Serbest'in tasarım anlayışları, tasarım süreç ve yöntemleri, Türkiye'de Mobilya Tasarımının Gelişimi ve Günümüz Mobilya Tasarımı başlıkları çerçevesinde değerlendirmeler yapılmıştır. Daha sonra da Türkiye'de geçmişten günümüze mobilya tasarımının gelişim süreci öncü mobilya tasarımcıları olarak tanımlanan birinci kuşak mobilya tasarımcıları üzerinden değerlendirerek durum tespiti yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is the development of modern furniture design in Turkey. First, the development of modern furniture design was examined in the historical time period. Then, in the light of the gathered data, modern furniture design in Turkey was evaluated within the scope of the leading furniture designers and the trends that affect. Within the scope of thesis, Yılmaz Zenger, Aziz Sarıyer, Faruk Malhan and Adnan Serbest who were defined as a first generation leading furniture designers of Turkey, was evaluated with in the frame of the headings such as design concepts, design processes and methods, development of furniture design in Turkey. Finally, the development process of furniture design in Turkey was evaluated with the first generation leading furniture designers.