Türkiye'de modernleşme sürecinde mekana mobilya tasarımının etkisi: İleri gelen tasarımcılar üzerinden inceleme
The effect of furniture design on space in the modernization process in Turkey: An examination through prominent designers
- Tez No: 924186
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT ATİLLA SÖĞÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Türkiye'deki modernleşme hareketleri, günlük yaşamı ve kullanılan eşyaları dönüştürmüş ve büyük değişimlere yol açmıştır. Bu dönüşümler toplumun tarihinde bazı temsil araçlarıyla kendini göstermiştir. Bu temsiller iç mekan ve iç mekanlarda kullanılan mobilyalardır. İç mekan içerisinde kullanılan mobilya, toplumsal ve sosyal değişimlerin aynası olarak sosyal yapının modernleşme süreçlerine dair önemli ipuçları sunmaktadır. İç mekan içerisinde kullanılan mobilya öğesi taşıdıkları iletişim özelliği sayesinde bulundukları dönemin özelliklerini, sosyal-kültürel-ekonomik yapısını ve üretim teknikleriyle ilgili bilgiler vermektedir. Mekan ve mobilya ilişkisi ise tarihsel süreç boyunca toplumun sosyal-kültürel-ekonomik vb. durumlarıyla şekillenerek günümüzde farklı kesimlerin isteklerine göre tercih edebildiği bir öğe haline gelmiştir. İç mekan tasarımında mobilya, hem işlevsel hem de görsel açıdan mekan kurgusunu tamamlayan önemli bir unsur olmuştur. Her mobilya yapımı gereği bir ihtiyaca cevap verir. Bu anlamda mekanın kurgusunu doğru şekilde iletmek için doğru mobilya seçimi kritik öneme sahiptir. Mobilyalar, mekan içindeki düzenin tamamlayıcı ve biçimlendirici öğeleri olmuştur. Mekan ve mobilya sistemleri, zaman içinde evrilmiş, günümüzde ise detaylı bir tasarım ilişkisi kurmuş, kendi içinde farklı alternatifler barındıran yapılar haline gelmiştir. Yapılmış olan tez çalışması kapsamında, Türkiye'de modernleşme süreçleri genelinde konut mekanlarının ve mobilya tasarımlarının gelişimi ileri gelen tasarımlar çerçevesinde analiz edilebilmesi açısından; modernleşme sürecinin tarihsel literatürü incelenerek, günümüz modern mobilya biçimlenmesine ait unsurlar belirlenmiştir. Yapılan çalışma doğrultusunda Dünyada modern mobilya tasarımının gelişimi 1950'ler itibariyle 10'ar yıllık aralarla kronolojik süreç aralığında incelenmiştir. Ulaşılan bu veriler doğrultusunda Türkiye'de çağdaş mobilya tasarımının gelişimini etkilemiş akımlar ve ileri gelen tasarımcılar ele alınmıştır. Tez çalışması kapsamında Türkiye'de mobilya tasarımı alanında ileri gelen tasarımcılardan Aziz Sarıyer, Faruk Malhan, Yılmaz Zenger ve Adnan Serbest'in tasarım süreçleri, anlayışları ve yöntemleri, Türkiye'de mekan-mobilya tasarımlarının gelişimleri çerçevesinde değerlendirilmiştir. Tez çalışmasında inceleme, modern mobilya çerçevesinde sınırlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Modernization movements in Turkey have transformed daily life and the objects used and have led to major changes. These transformations have manifested themselves in the history of society through some means of representation. These representations are interiors and furniture used in interiors. Furniture used in interiors, as a mirror of social changes, provides important clues about the modernization processes of the social structure. The furniture element used in the interior provides information about the characteristics of the period, the social-cultural-economic structure and production techniques thanks to the communication feature they carry. The relationship between space and furniture has been shaped by the social-cultural-economic etc. situations of the society throughout the historical process and has become an element that different segments can choose according to their wishes today. In interior design, furniture has become an important element that completes the spatial structure both functionally and visually. Every piece of furniture responds to a need by its production. In this sense, choosing the right furniture is of critical importance in order to correctly convey the spatial structure. Furniture has become the complementary and formative elements of the order within the space. Space and furniture systems have evolved over time, and today they have established a detailed design relationship and have become structures that contain different alternatives within themselves. Within the scope of the thesis study, in order to analyze the development of housing spaces and furniture designs in Turkey within the framework of leading designs in the general modernization processes; the historical literature of the modernization process was examined and the elements of today's modern furniture formation were determined. In line with the study, the development of modern furniture design in the world was examined in chronological order with 10-year intervals as of the 1950s. In line with the data obtained, the movements and leading designers that influenced the development of contemporary furniture design in Turkey were discussed. Within the scope of the thesis study, the design processes, understandings and methods of Aziz Sarıyer, Faruk Malhan, Yılmaz Zenger and Adnan Serbest, who are the leading designers in the field of furniture design in Turkey, were evaluated within the framework of the development of space-furniture designs in Turkey. In the thesis study, the examination was limited to the framework of modern furniture.