M. Foucault'da spesifik entelektüel olgusunun değerlendirilmesi
An evaluation of the specific intellectual phenomenon in M. Foucault
  1. Tez No: 304237
  2. Yazar: SITKI AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, M. Foucault'nun düşünce dünyasından yola çıkarak onun ?Spesifik Entelektüel? dediği entelektüeli değerlendirmektir. Bu amaca ulaşmak için kuramsal bir çalışma yapılmıştır. Foucault'nun hemen hemen bütün eserleri incelendiği gibi, bu konu üzerinde yapılan çalışmalar da incelenmiş ve sistematik bir biçimde sunulmaya çalışılmıştır. Foucault, entelektüel olgusu üzerine kafa yormuş bir düşünür olduğu gibi, kendisi de önemli bir düşünür ve entelektüeldir. Evrensel doğru ve hakikatlerden yola çıkan evrensel/geleneksel entelektüel döneminin kapandığını vurgulayan Foucault'ya göre, artık günümüzde geçerli olan yeni entelektüel, spesifik entelektüeldir. Spesifik entelektüeli, bilgisini ve gerçekle olan ilişkisini, politik alanda iktidara karşı kullanan kişi olarak tanımlayan Foucault, böylelikle evrensel/geleneksel entelektüelin yerine spesifik entelektüeli koyar.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate ?specific intellectual? (as M. Foucault called) based M. Foucault?s views. To reach this aim a theoretical study has been done. Almost every work of M. Foucault was evaluated in addition to other works related to this subject in order to have a systematic study. M. Foucault is a very significant and distinguished intellectual scholar dealing with ?intellectuality?. According to Foucault ?Universal / traditional intellectuality, depending on universal right and truth, is no more valid, but what is more important nowadays is specific `intellectuality??. Foucault, using ?specific itellectuality? and its relation with truth against the ruling force in political arena, replaces ?universal / traditional intellectuality? with ?specific itellectuality?