1950'lerden itibaren Türkiye'de mobilya tasarımının gelişimi ve türk tasarımcıların incelenmesi
The development of furniture design in Turkey and the investigation of turkish designers through 1950
  1. Tez No: 468063
  2. Yazar: FATMA ŞEYMA IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN SEÇER KARİPTAŞ, YRD. DOÇ. DR. BİLGE YARAREL, YRD. DOÇ. DR. BÜŞRA ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada Türkiye'nin modern mobilya tasarımı süreci ele alınarak, Türkiye'de mobilya alanında öncü olmuş tasarımcılar üzerinden Türkiye'de mobilya tasarımı üzerine incelemeler yapılacaktır. Yapılan araştırmalar kapsamında Türkiye'de özgün modern mobilya tasarımının 1950'li yıllarda itibaren başladığına ait çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Dolayısıyla bu çalışma 1950'lerden günümüze kadar geçen süreci kapsayacak biçimde bir yapılandırma üzerinden mobilyanın gelişim sürecini ele alacaktır. İlk olarak Mobilyanın ilk varoluşundan itibaren geçirdiği süreçlere değinilecek, daha sonra 1950'ler ve sonrası aralığında Dünya'da mobilya tasarımının gelişimi incelenecektir. Dünya ve Türkiye'de mobilya tasarımının gelişimini daha iyi anlayabilmek için ilk olarak Avrupa ve Amerika'daki mobilya akımları, tasarım ve üretimleri ile Türkiye Mobilyasını karşılaştırmak, benzerlik ve farklılıkları saptamak önem taşımaktadır. 1950'li yıllardan itibaren Türkiye'deki mobilya tasarımcıları ile Türkiye'de mobilya tasarımının gelişimini etkileyen farklı akımlar, bu akımları oluşturan nedenler ve başlıca tasarımcılar çeşitli örneklerle birlikte ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the process of modern furniture design in Turkey will be examined and the studies on furniture design in Turkey will be made through the designers who were pioneers in furniture field in Turkey. Within the scope of the researches done, various studies have been done about the beginning of original modern furniture design in Turkey since 1950s. Therefore, this study will deal with the development process of the furniture through a configuration that covers the period from the 1950s to the present day. First, we will refer to the processes that furniture has had since its first existence, and then the development of furniture design in the world will be examined in the 1950s and beyond. In order to better understand the development of furniture design in the world and Turkey, it is firstly important to compare furniture trends, designs and productions in Europe and America with Turkish Furniture, and to identify similarities and differences. The furniture designers in Turkey since 1950 and the different trends affecting the development of furniture design in Turkey, the reasons that make up these trends and the main designers will be covered with various examples.