Ailesi yanında ve pansiyonda kalan öğrencilerin eğitimde başarı durumlarının karşılaştırılması: Sivas Kongre Lisesi örneği
The comparison between the educational success of the students living with their families and that of the students living in pension: Sivas Kongre High School
  1. Tez No: 304238
  2. Yazar: YAPRAK BOLAYIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZİYNET BAHADIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırma Sivas Kongre Lisesi Pansiyonu'nda kalan ve ailesi yanında kalan öğrencilerin eğitimde başarı durumları arasındaki farkların belirlenmesi amacıyla, öğrencilerin hemen hepsinin görüşlerine hitap edebilecek anket soruları hazırlanarak; Sivas Kongre Lisesi'nde 2010- 2011 eğitim-öğretim yılında öğrenimlerine devam eden gündüzlü ve yatılı öğrencilere sunulmuştur.Araştırmanın evrenini, Sivas İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı Sivas Kongre Lisesi, örneklemini ise bu okulda öğrenim gören 200 gündüzlü 200 yatılı öğrenci oluşturmaktadır. Veri toplama aracının hazırlanması ve uygulanması, araştırmacı tarafından; ilgili kaynaklar tarandıktan sonra yapılmıştır. Araştırma sonucundaki veriler SPSS for Windows 16.0 paket programından yararlanılarak elde edilmiştir. Veriler, frekans tabloları çıkarılarak; ilişkilerin belirlenmesi için Khi-Kare testi yapıldıktan sonra, bağımsızlık kontrolü amacıyla ?RxC Çapraz Tablosu? uygulanarak çözümlenmiştir.Araştırmanın sonucunda, öğrencilerin anne-babalarının hayatta olup olmamaları ile öğrenimlerini düzenli şekilde sürdürebilme durumları; pansiyonda kalan öğrencilerin ne kadar zamandır pansiyonda kaldığı ile eğitim hayatlarında sene kaybı durumları; pansiyonda kitaplık olup olmamasıyla öğrencilerin derslerine düzenli olarak çalışabilme durumları; evde kitaplık olup olmaması ile eğitim hayatlarında sene kaybı durumları, öğrencilerin derslerine düzenli çalışma durumları ve başarısız olunan dersler; ailesi yanında kalanların ders çalışma düzenleri ile eğitim hayatlarında sene kaybı durumları, öğrenimlerini düzenli şekilde sürdürebilmeleri, kendilerini derslerinde başarılı ya da başarısız görmeleri arasında anlamlı ilişki olduğu tespit edilmiş, diğer konularda ise yatılı ve gündüzlü öğrencilerin sorulara benzer şekilde cevap verdikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted to find out the differences in educational success of students that living in Sivas Congress High School Dormitory with students living with their families. In this regard, relevant survey questions have been prepared and shared with the Sivas Congress High School 2010-2011 academic year day and boarder students. Differences in educational success have been trying to be identified via questions and items appeal to views of almost all students.Sivas Congress High School pertaining to Sivas Directorate of National Education is the target population of this study, and 200 day students together with 200 boarder students form the sample. Data collection tool has been prepared and applied by researcher herself after searching enough sources. Research results have been obtained by using SPSS for Windows 16.0 package program. Results have been analyzed through; frequency tables, Chi-squared test to define correlations and ?RxC Crosstab? to control independences.Findings that have been reached through this research are; regular continuation to education shows meaningful correlation with the condition whether parents are alive or not; in respect of the students living in dormitory, number of years that students lived in dormitory show meaningful correlation with loss of academic year¸ regular studying for lessons shows meaningful correlation with condition whether library exists in dormitory or not; loss of academic year shows meaningful correlation with the condition whether library exists in houses or not; regular studying to lessons show meaningful correlation with subject students fail; in respect of students living with their families, regular studying for lessons shows meaningful correlation with the loss of academic year; also for his group of students regular continuation to education shows meaningful correlation with students perceive themselves successful or not, for other issues, it has been found out that day and boarder students have gave similar responses to the questions.