Sözlü hadis geleneği ve günümüz temsilcilerinden Mehmet Emin Saraç
Oral hadith tradition and today's representatives Mehmet Emin Saraç
  1. Tez No: 304240
  2. Yazar: İLYAS KARADUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENBİYA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Bu çalışmamızda, günümüzde geleneksel eğitim metodunun temsilcisi olan ve senelerdir Fatih Camii'nde gönüllü olarak ders vermeye devam eden M. Emin Saraç'ın hayatını, çalışmalarını, fikri yapısını ve önemli görüşlerini ele aldık. Bununla ulaşmak istediğimiz amaç, Osmanlı Medreselerinin yetiştirdiği büyük âlimlere yetişebilmiş ve onlarla uzun mesai yapmış bu yönüyle de bir nevi kadim ulemanın temsilcisi konumunda olan M. Emin Saraç'ın daha iyi tanınmasına hizmet etmek ve O'nun hakkında yapılacak yeni çalışmalara kapı aralamaktır
Özet (Çeviri)
In This study we have dealt with life, studies, intellectual structure, important opinions of who representative of traditional training method and the ongoing teaching for years as a volunteer at Fatih Mosque. We want to achieve the purpose with this study servering better recognition of who trained great scholars of Ottoman medreses and maked long overtime work with them and in this respect location of representative of ancient educator M. Emin Saraç and termiting to new studies about him.