Doğu resmi biçim anlayışının Batı resmine etkisi
The effect of Eastern painting on Western painting
- Tez No: 304371
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. SEDAT BALKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Günümüzde sayıları gittikçe artan düşünürler Asya ve Batı kültürleri arasındaki etkileşimin, dünya tarihinde Rönesans?tan sonra gelen en önemli olgulardan bir tanesi olduğuna inanıyorlar. Batı?da doğu düşünce ve inanışına karşı yoğun bir ilgi görüyoruz. Bu etkileşimin sonuçları gelecekte şu anda hayal ettiğimizin çok daha ötesinde olacaktır.19.yy?da Japonya?dan getirilen çeşitli mallarla gelen ambalaj kâğıtları Fransa?da Japon sanatının tanınmasını sağladı. Sanat tacirleri daha sonraları getirttikleri resimleri satmaya ba?ladılar. Japon sanatına meraklı ve hayran bir kitle oluştu. Fransız sanatçıları da bu resimlerden etkilenmiş; kendi yapıtlarında bunların rüzgârını estirmişlerdir. Japon baskı resimlerinden etkilenen empresyonistlerin başında Eduart Manet gelmektedir.
Özet (Çeviri)
Increasing number of experts think that the interaction between western and Asian cultures is one of the most important events in world history, after Renaissance. We see that the West is intensively interested in the beliefs and ideas of the East. In the future, this interaction will have far greater consequences than present.By the help of wrapping papers that came with various goods imported from Japan to France in 19th century, have caused the Japanese art to be known. Art dealers began to sell those pictures and there become a crowd of people who are curious and admiring to Japanese art. Also artists have been influenced by these pictures and start using their own works. Eduart Manet is one of the impressionists who are effected by the Japan print making pictures.