Jean Genet'nin 'Zenciler'i
Jean Genet's 'The Negros'
- Tez No: 304392
- Danışmanlar: PROF. ZELİHA BERKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tiyatro Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Genet'ye bir gün bir oyuncu gelip ondan zencilerin oynayacağı bir oyun yazmasını ister. Genet `İyi ya?', der Genet `?bir zenci nedir diye düşündüm. Her şeyden önce rengi nasıldır?'.Yineliyorum soruyu ? `Zenci' ne demektir? ?. Rengi siyah olan mı demektir yalnızca? Hele ki bugün. Zenciler sömürgeleştirilmiş topraklarda yaşamış olan insanla hayvan arası yaratıklardır. Politik haklarından ve güçlü bir zorlayıcı sistem dolayısıyla zenginliklerin eşit bir biçimde yeniden dağılımından yoksun kalan insanlardır onlar. Dünyada liberal sistemin neo-liberallik boyutuna erdiği günümüzde saflar artık ikiye bölünmüş halde. Tam da bu noktada karşımıza zaten çoktan keşfedilmiş olan beyaz zencilik kavramı çıkıyor. Gündelik sömürü sisteminde, ezilen, kullanılan, metalaştırılan, artı değere dönüştürülen, piramidin en altındaki o insanlar bugünün zencileridir. Ekonominin refah düzeyini sağlayan, az masraflı ucuz iş gücünü karşılayan insanlar? Renkleri her ne olursa olsun. Siyah, beyaz, mor, mavi, yeşil, kırmızı.Bu oyun sömürüsüz bir dünya fantezisidir. Değerlerin alt üst olduğu günümüz dünyasında, üst sınıfa mensup kişlerle alt sınıfa ait insanların çatışmasını anlatan `Zenciler' güzel bir dünyaya ulaşmanın hayali paradoksunu sunuyor bizlere...ANAHTAR KELİMELER: Öteki, ötekileştirme, ben, ben olmayan, koloni, temsil.
Özet (Çeviri)
Some day, an actor wants Genet to write a play about negros. Genet says:?So then? I thought: what is a Negro??, ?First of all, how?s their color??I repeat the question: ?What does Black mean?? Is it only the thing that black colored? Especially today? Blacks are the creature like beings between human and animal that lives on colonized countries. They are the people that deprived of their political rights and redistribution of their richness equally. Nowadays, while the World?s Liberal System turning into the Neo-Liberal format, sides are divided into two groups. Herein, we experience the ?White Black? notion? that is invented before. Downtrodden, used, merchandised, surplus-valued fitted on the bottom line of the pyramid people in the daily exploitation system is today?s Blacks. The person who ensures the level of comfort is enough for cheap manpower with less expense? whatever their color is. Black, white, purple, blue, green, red.This play fantasizes a non-colonized world. The Negros tells the conflict between Super class and lower class in these days that the worth of our life is overset. The play represents us the imaginary paradox of a beautiful world.KEYWORDS: The others, exclusion, self, except me, colony, representation.