La Sacralisation du mal dans l'ceuvre theatrale de Jean Genet
Jean Genet'nin tiyatrosunda kötülüğe övgü
  1. Tez No: 82018
  2. Yazar: ÖZLEM OKUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUĞRUL İNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Jean Genet'nin çağdaş fransız yazınında çok farklı bir yeri vardır. Bu farklılığı onun sıradışı yaşam tarzını eserlerinde kullandığı biçeme doğrudan yansıtmasından kaynaklanır. Hırsız, eşcinsel, düzen karşıtı kimliği düzyazılarında olduğu kadar tiyatro eserlerinde de yarattığı kahramanlara yüklediği kimliklerde kendini gösterir. Jean Genet taşıdığı kimlikle toplum dışına itilmiş ve toplumun dışında kendine yeni bir evren yaratmıştır. Bu evrende toplum kuralları tersine çevrilmiş, kötü başlıca değer olmuştur. Tiyatrosunda da farklı temalar etrafında oluşturduğu törensel kurgularda kişilerin bu doğrultuda hareket ettiğini görmek mümkün. Toplumun varlıklarını inkar etmeyi tercih ettiği kesimlerden seçtiği bu oyun kişileri için bulunduktan konumu aşmanın tek yolu kötülüğe sığınmaktır. Çalışmamızda Genet'nin Hizmetçiler (Les Bonnes), Balkon ( Le Balcon). Zenciler (Les Negres) ve Paravanlar (Les Paravents). adlı oyunlarından hareketle yazarın eserlerinde kötülüğü nasıl törensefleştirdiğuıi, suçun ve ölümün nasıl sahnelendiğini ve sonunda kişilerin mutfak kötülüğe nasıl yöneldiklerini incelemeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Jean Genet has a different place in the contemporary French literature. This exceptionality originates from his ability to reflect his extraordinary life-style to his works of art. Various controversial personalities who disagree with traditions in every aspect, like thieves and homosexuals, appear in his theatrical work as well as proses. Excluded from the society due to his conflicting personality, Jean Genet created an imaginary universe of his own. A universe where all the norms of the society are reversed, a universe where“evil”is of highest value. It is also possible to observe an intention to move towards these values, in the attitudes of his theatrical characters, whom he creates with a ritual installation around different themes. For those characters whom the society chooses to deny their existence, the only option of survival is to take their shelter in evil. Evaluating his plays named The Maids (Les Bonnes! The Balcony ( LeBalçon), The Negroes (Leş_Negreş) and The Screens (Les Paravents). we have tried to examine how the writer ritualizes evil in his work, how the concepts of crime and death are staged and how people eventually end up with heading towards evil.