20. yüzyılda değişen heykel ve işlevi
20th century sculpture and function of the changing
  1. Tez No: 304399
  2. Yazar: OĞUZ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. AYLA AKSUNGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Heykel Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Heykel, tarihsel süreç içinde; farklı zaman ve yerlerde, farklı amaç, işlev ve biçimlerde karşımıza çıkmıştır. Heykel önceleri temsili bir sanat türüyken 20. yüzyılda yaşanan sosyal, kültürel, teknolojik gelişmelerden etkilenerek kendini yeniden yaratmıştır. Yalın bir kütleden oluşan geleneksel heykelde boşluk ve doluluk öğeleri fazla bir önem taşımazken, 20. yüzyılda ön plana çıkmış ve mekân kavramı önem kazanmıştır. Yeni tekniklere, yeni malzemelere kavuşan heykel kendine farklı anlatım biçimleri oluşturmuş ve teknoloji, yapım, sanayi ürünlerini anlatır olmuştur. Bu anlatımlar sırasında heykel mimari ve endüstri tasarımı gibi disiplinlerle yakınlaşmış, kendi sınırlarını eritmiştir.Bu çalışmanın konusunu, heykelin bu değişimi ve gelişimi oluşturmaktadır. Çalışmada heykelin tarihsel serüveninin kısa açıklamasından sonra, 20. yüzyılın yenilikçi ortamında yaşadığı büyük değişim ve gelişimi açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmada ikinci ve üçüncü bölümlerde tanımlar ve 20. yüzyıl öncesi heykelin işlevi açıklanmaktadır. Dördüncü bölümde tezin ana konusu olan, 20. yüzyılda değişen heykel ve işlev ilişkisi ve buna neden olan dönemin önemli akım ve okulları olan Konstrüktivizim, Bauhaus, Minimal Sanat, Yeryüzü Sanatı ve Devingen Sanattan bahsedilmektedir. Beşinci bölümde ise heykelin bu gelişmeler doğrultusunda yakınlaştığı mimari ve endüstriyel tasarımlar ile ilişkisi incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Through history, sculpture appears with different purposes, function and forms. Sculpture, that was the art of resemblance, created itself again by the effect of social, cultural, technological development of the 20th century. The negative and positive forms, that did not have much importance in the simple massed traditional sculpture, loomed large in the 20th century and the concept of space, gained importance. Sculpture, achieving new techniques and new materials, formed new forms of express for itself and began to express different subjects such as technology, construction, industrial products. During these expositions, sculpture melted its borders and became closer to different disciplines such as architecture and industrial design.The subject of this study is about the mentioned change and development. After briefly describing the historical adventure of the sculpture, the major change and improvement lived in the innovative medium of the 20th century is tried to be described. In the second and third sections of the study; concepts and the function of the sculpture before the 20th century are explained. In the fourth section, the main subject of the thesis, the changing relation of the function and sculpture in the 20th century and the important movements and schools that caused this change : Constructivism, Bauhaus, Minimal Art, Land Art, and Kinetic Art are explained. In the fifth section, the relation of the architecture, industrial design and sculpture that got closer to them due to these changes are analysed.