Minimalist sanat akımının geçmişten günümüze moda tasarımına yansıması
Reflection minimalist art movement to the fashion degisn of today
- Tez No: 546923
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEYDA ÜSTÜNİPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moda ve Tekstil Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Minimalizm, sadelik ve nesnelliği ön plana çıkaran bir akımdır. 1960'lı yıllarda soyut dışavurumculuk akımına bir tepki olarak doğmuştur. 1910'lu yıllarda Kazimir Malevich beyaz zemin üstüne siyah bir kareden oluşan“Siyah Kare Sıfır Biçim”adlı resmi daha sonra minimalist sanatçılar tarafından temel alınmıştır. Akım öncelikle kendini heykel ve resim alanında geliştirmiştir, devamında moda tasarımını da içeren bir sürece dönüşmüştür. Sadelik ve nesnelliği öne çıkaran olgusuyla Minimalizm sanat ve tasarımı geçmişte olduğu gibi günümüzde de etkilemeyi sürdürmektedir. Minimalist sanat akımının geçmişten günümüze modaya yansımasını inceleyen bu tez çalışması, minimalizmin 20. yüzyıl başlangıcından itibaren bir tavır olarak ortaya çıkmasını ve bu tavrın moda dünyasını nasıl şekillendirdiğini konu edinmektedir. Çalışmanın temel hedefi minimalizmin sanat ve moda arasında kurduğu ilişkiyi ve iki noktanın birbirini nasıl etkilediğini göstermektedir. Sadelik üstünde duran minimalist akımın, çeşitli toplumsal sebeplerden dolayı modaya yansıması ve modanın minimalizmi etkileyiş biçimi olarak kullanması incelenirken, ünlü marka ve modacıların belli dönemlerde minimalizmi nasıl işlediği; minimalizmin kariyerlerine etkisi ve dünya görüşlerini nasıl şekillendirdiği gösterilmiştir. Minimalizmin tarihsel süreçte sanat ve moda arasında kurduğu bağlantıların gösterdiği çalışma, 1960'lı yılların öncü sanatçıları Kazimir Malevich, Carl Andre, Sol LeWitt, Robert Morris, Donald Judd, Dan Flavin, öncü modacıları Coco Gabrielle Chanel, Andre Courreges, Cristobal Balenciaga, Rei Kawakubo, Yves Saint Laurent, Pierre Cardin, Calvin Klein, Yohji Yamamoto iken 1990 sonrası modacılar Yi Fang Wan, Jil Sander, Michael Kors, Giorgio Armani ve Zoran Dobric'dır. Çalışma bölümlere ayrılmış ve dönemlerine uygunluk açısından sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
Minimalism is an art movement bringing outwardness and simplicity into the forefront. It formed in 1960's as a reaction to abstract expressionalism. It was Kazimir Malevich's work the Black Sguare, a black sguare on a White background, painted as early as in 1910's that later formed the foundation for minimalist art. The movement that was developing in both sculpture and pictorial art, evolutionized including such ist developement and simplicity, minimalism is nowadays still influencing art and design as much as it used to in the past. This work concentrates on reviewing the literatüre on minimalism from past till nowadays, starting with the apperance of the trend in the 20th century and including the way it shaped and formed the fashion World. The main purpose of the work is illustrating the way minimalism influenced the correlation and reciprocal influence of art and fashion. The research has demonstretad how the minimalist art movements influence was reflected in the fashion influenced it too, the examples include the famous brand designers'work in different time oeriods, its influence their carreers and Outlook. The researc includes minimalism and the connections it formed betweeen art and fashion worlds in historical context and has to do with such artists as Kazimir Malevich, Carl Andre, Sol LeWitt, Robert Morris, Donald Judd, Dan Flavin, Pioneer fashion designers; Coco Gabrielle Chanel, Andre Courreges, Cristobal Balenciaga, Rei Kawakubo, Yves Saint Laurent, Pierre Cardin, Calvin Klein, Yohji Yamamoto before the 1960's; Hüseyin Çağlayan, Miuccia Prada, Helmut Lang, Issey Miyake between 1990's; Yi Fang Wan, Jil Sander, Micheal Kors, Giorgio Armani and Zoran Dobric. The work is divided into parts as to describe the above mentioned periods.